• Klasa artystyczna na zajęciach z ceramiki

          • 7 marca, uczniowie klas artystycznych uczestniczyli w zajęciach z ceramiki, prowadzonych przez dr Maritę Benkę-Gajdę,wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pani Marita Benke-Gajda w swoim dorobku artystycznym ma ponad osiemdziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz udział w ponad stu wystawach zbiorowych (m.in. w Japonii, Czechach, Rosji, Norwegii, Włoszech).

            Warsztaty odbyły się w pracowni ceramiki w MOKSiR w Chrzanowie. Na pierwszym spotkaniu uczniowie wykonali przedmioty z gliny, po ich wysuszeniu i wypale na tzw. biskwit, prace będą szkliwione. Po nałożeniu szkliwa nastąpi ponowny wypał i gotowe przedmioty trafią do autorów….

             

          • Lekcja z ekonomią- „W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów”

          • Złote Szkoły NBP - III edycja

            "Poznajemy Bank Centralny"

            Lekcja z ekonomią

            W dniu 22 i 23 lutego br. w klasach 2d i 2e przeprowadzono kolejne lekcje w ramach programu „Złote Szkoły NBP – III edycja” pn. „Poznajemy Bank Centralny” będące kontynuacją cyklu - „ ZŁOTY POLSKI”, a temat lekcji brzmiał „W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów”. W/w temat został omówiony na lekcji Podstaw przedsiębiorczości, który przedstawiła nauczycielka Mirosława Sojka. W trakcie wykładu uczniowie dowiedzieli się, że polskie banknoty produkowane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., a cały proces produkcji banknotów objęty jest tajemnicą ,nawet takie informacje jak odcień użytej farby czy jej producent. Ponadto dowiedzieli się również, że podstawą produkcji banknotów jest specjalny papier z nitką zabezpieczającą i znakiem wodnym oraz, że papier stosowany w polskich banknotach nie jest celulozowy, lecz bawełniany, a cała produkcja banknotów jest bardzo złożonym procesem składającym się z wielu etapów. Nauczycielka przedstawiła prezentację multimedialną za pomocą której omówiła banknoty powszechnego obiegu, serii „Władcy polscy” wprowadzone po denominacji „starego złotego” (w 1995 roku), które dostępne są w 6 nominałach. (10, 20,50,100, 200 i 500zł – z roku 2017). Uczniowie mogli również zapoznać się z banknotami sprzed denominacji z prywatnej kolekcji nauczycielki. W prezentacji zawarte zostały również informacje dotyczące: modernizacji banknotów (m.in. jak często jest przeprowadzana); ich zabezpieczenia; wymiany zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych (banknotów i monet); transportu banknotów oraz ile emisji banknotów serii „Władcy polscy” jest obecnie w obiegu i czym się różnią. Omówione zostały również banknoty kolekcjonerskie (w chwili obecnej jest ich 15). Uczniowie poznali także zabezpieczenia banknotów (50 i 100zł) oraz dowiedzieli się, który z nich „żyje” najdłużej i jaka jest ich trwałość. Usłyszeli także, że banknoty, to prawdziwe dzieła sztuki, zarówno jeśli chodzi o ich poziom artystyczny, jak i ich techniczne zabezpieczenia, a ich projektant to wybitny polski artysta i grafik ANDRZEJ HEIDRICH (ur. 6 listopada 1928 roku – zm. 20 października 2019 roku), który przez 60 lat projektował polskie banknoty. Przygotował m.in. obecnie używany w Polsce „poczet królów”.

            Lekcja była bardzo ciekawa, a uczniowie poszerzyli swoje wiedzę dotyczącą polskich znaków pieniężnych tj. banknotów powszechnego obiegu.

            Koordynator i Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie.

          • Kwestujemy dla Turcji i Syrii

          • W dniach od 22.02 do 24.02.2023r. uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Kwestując na ulicach Chrzanowa prosili przechodniów o wsparcie. Puszka PCK stopniowo się wypełniała. Potrzeby ludzi w Turcji i Syrii są olbrzymie jak również skala zniszczeń, która dotknęła te kraje.

            To nasza mała cegiełka, ale każda pomoc jest bardzo ważna.

            Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział a akcji. Zebraliście 1055zł.

            Mirosława Przeworowska-Kawala

          • Złote Szkoły NBP - III edycja ;"Poznajemy Bank Centralny Lekcja z ekonomią"


          • 23 lutego 2023 roku w klasie 3a na lekcjach matematyki została przeprowadzona Lekcja z ekonomią w ramach programu „Złote Szkoły NBP – III edycja”. Do tematu "Oprocentowanie lokat i kredytów – procent prosty i składany, kapitalizacja odsetek” wprowadziła uczniów pani Edyta Rokita.
            Pierwsza część zajęć polegała na zapoznaniu uczniów z tematyką oszczędzania. Dowiedzieli się, jaką rolę odgrywa bank centralny w zachowaniu stabilności cen. Trzymanie pieniędzy w gotówce sprawia, że w warunkach inflacji tracimy pewną część ich wartości. Aby zapobiec temu zjawisku zalecane jest korzystać z kont oszczędnościowych lub lokat. Ulokowane w bankach pieniądze nie leżą bezczynnie, a oprocentowanie jest pewnego rodzaju zapłatą za udostępnianie placówce naszych środków. Uczniowie wspólnie porównywali wyszukane w Internecie oferty lokat bankowych, a następnie wyjaśnili z czego wynikają oferty lokat różnych banków i jaka jest w tym rola banku centralnego. Poznali wzór, dzięki któremu podczas drugiej części zajęć, mogli obliczyć, ile zyskają po umieszczeniu określonej kwoty na koncie oszczędnościowym. Pracując w grupach wykonali zadania dotyczące kredytów i kapitalizacji odsetek, a następnie przedstawili je na forum klasy. Wiedza, zdobyta podczas zajęć, nie tylko pozwoli im na uzyskanie lepszego wyniku na egzaminie maturalnym, ale także
            umożliwi lepsze planowanie finansów, tak, by pomnażać pieniądze bez nadmiernego ryzyka.


            Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej

          • Zajęcia artystyczne z fotografii

          • Czwartkowe zajęcia artystyczne z fotografii uczniowie realizowali w studio FOTOKOWALSKI. Warsztaty przeprowadziła pani Magdalena Kowalska. Młodzież zapoznała się ze specyfiką sesji biznesowej: doborem aranżacji przestrzeni do wykonywanego zawodu, dress code, motywami realizowania tego rodzaju sesji. Uczniowie stanęli po obu stronach obiektywu. Korzystając z profesjonalnego wyposażenia studia fotograficznego byli zarówno modelami jak i autorami zdjęć. Portrety poddali obróbce. Swój wizerunek mogli nieznacznie skorygować lub znacząco zmodyfikować, osiągając efekty znane z sesji modelingowych. Bardzo dziękujemy pani Magdalenie Kowalskiej za przeprowadzenie warsztatów.

          • Turniej szkół średnich - UEK w formie - zostań sportowcem-naukowcem 2!

          • W dniu 20.02 nasi uczniowie brali udział w turnieju piłki nożnej halowej na hali krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

            Faza grupowa to dwa nasze zwycięstwa i awans z pierwszego miejsca do półfinału. W 1/2 finału minimalna porażka, po bardzo ambitnej walce - czego dowodzi wynik 2:3. W meczu o 3. miejsce przegrana, lecz serce zostawione przez każdego z naszych zawodników na parkiecie pozwala traktować wynik drugoplanowo.

            Poziom turnieju był naprawdę wysoki (warto wspomnieć, iż grali zawodnicy reprezentujący na codzień najlepsze krakowskie kluby trawiaste, jak również przedstawiciele najwyższego poziomu rozgrywkowego w Polsce w piłce halowej). Cieszy więc postawa naszych zawodników, którzy zajęli tak wysokie miejsce, którego absolutnie nie można nazwać przypadkiem

          • Spotkanie z fizjoterapeutą dr Grzegorzem Mańko

          • 16 lutego 2023 r. uczniowie klas 1d i 1e w ramach edukacji medycznej wzięli udział w spotkaniu z dr Grzegorzem Mańko. Początek prelekcji dotyczył omówienia zagadnień związanych z pracą fizjoterapeuty. Człowiek i jego choroba to często efekt dysfunkcji wewnętrznych organów. Obecnie częściej niż dawniej konieczna jest współpraca lekarza specjalisty i fizjoterapeuty. Pan doktor jest również osteopatą. Stosuje terapię manualną zarówno w schorzeniach aparatu ruchu jak również narządów wewnętrznych.

            Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie i przekazaną nam wiedzę.

          • Walentynki w II LO w Chrzanowie

          • W dniach 14 lutego odbyła się w naszej szkole Akcja Walentynkowa, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Młodzież kupowała kartki oraz serduszka z piernika.

            Na korytarzach królowała czerwień, a atmosferę wypełniały wirujące w powietrzu strzały Kupidyna.

            Aleksandra Łyszczarz z klasy 4h oraz Gabriel Urbanik z klasy 1h są szczęściarzami, którzy wylosowali dwa bilety do Multikina.

            Serdecznie gratulujemy!

            Opiekunowie Klubu Europejskiego i Samorządu Uczniowskiego

          • Lekcja z ekonomią "Poznajemy Bank Centralny - Czym jest pieniądz i jak powstaje?"

          • Skąd się biorą pieniądze?

            O tym, ile pieniędzy jest w danym kraju, decyduje Bank Centralny.

            W Polsce robi to Narodowy Bank Polski (NBP). Jeśli NBP potrzebuje banknotów, zleca ich produkcję specjalnej drukarni, która nazywa się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jeśli zaś potrzeba więcej monet, zamawia je w Mennicy Polskiej. Drukowanie banknotów i bicie monet odbywa się pod ścisłą kontrolą NBP.

            W dniu 15 i 16 lutego 2023 r. w klasie 2d i 2e, na zajęciach z Podstaw przedsiębiorczości, przeprowadzona została Lekcja z ekonomią pn. "Czym jest pieniądz i jak powstaje?" którą poprowadziła Pani Mirosława Sojka. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jakie funkcje pełnił pieniądz na przestrzeni lat i jakie pełni we współczesnej gospodarce; jak historycznie ewoluował przez wszystkie lata oraz przedstawione zostały w postaci liczb ilości monet i banknotów w obiegu; kart płatniczych; bankomatów; transakcji płatniczych przy użyciu kart itp. Uczniowie obejrzeli również film NBP przedstawiający produkcję monet pn. "Wszystko co chcecie wiedzieć o monetach". Film był bardzo ciekawy i interesujący przedstawiający cały proces powstawania monet. Uczniowie mogli także zobaczyć monety, sprzed denominacji, z prywatnej kolekcji nauczyciela prowadzącego zajęcia.

            Na kolejnych lekcjach z cyklu Historia pieniądza - uczniowie poznają proces produkcji banknotów.

            Koordynator programu oraz Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej

             

            Czym jest pieniadz i jak powstaje - prezentacja

            Wszystko co chcecie wiedzieć o monetach

             

             

          • Walentynki w Baczyńskim

          • Dzisiaj w naszej szkole odbyły się walentynki, w związku z tym uczniowie przygotowali kartki walentynkowe oraz wypieki. Samorząd Uczniowski oraz Klub Europejski dziękują wszystkim na wzięcie udziału!

          • Wiktoria i Nadia z klasy 4m zostały żołnierkami 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

          • 11 lutego 2023r. na proszowickim Rynku przysięgę złożyło 57 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. To był bardzo ważny dzień dla kadetek klasy 4m Wiktorii Jaśko i Nadii Świergały. Gratulujemy ukończenia kursu !

            W uroczystości wziął udział dowódca WOT gen. Maciej Klisz, który zwrócił się do żołnierzy: "Wiem, że pogoda was nie rozpieszczała, a pustynia błędowska wycisnęła z was ostatnie siły. Ale żołnierz w oliwkowym berecie udowodnił, że jest zawsze gotów służyć i jest zawsze blisko..."

            Fotograf Aleksander Gonciarz oraz II LO w Chrzanowie.

          • Powstanie Styczniowe oczami Artura Grottgera

          • „Będę malował powstanie. Ożyje w moich obrazach, będzie w nich trwało, wskazując przyszłym pokoleniom drogę do wyzwolenia” Artur Grottger.

            Z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, uczennice klasy artystycznej (4g): Zuzanna Pytlowska, Gabriela Bagieńska, Julia Warchoł, pod kierunkiem nauczycielek: Izabeli Ciołczyk i Anety Solińskiej przygotowały prelekcję pt.: „Plastyczna wizja Powstania Styczniowego w twórczości Artura Grottgera". Grottger nie był w Warszawie przed wybuchem Powstania, nie był świadkiem krwawych starć, nie widział pobojowiska, nie był powstańcem. A jednak stworzył pełne siły wyrazu kompozycje. Powołał postać anonimowego powstańca, którą podniósł do rangi symbolu walki o wolność. Powstańca o szlachetnej twarzy, ubranego w czamarę lub kożuch, wysokie buty i konfederatkę. Stworzył typ świadomego chłopa-powstańca, patriotycznego Żyda, a także kobiety-Polki. Polonia była pierwszym z trzech planowanych cykli, w których artysta chciał pokazać trzy krainy: Polskę (Królestwo Polskie), Litwę i Ruś (Ukrainę) Uczennice omówiły dziewięć kartonów „Polonii” opowiadających o przebiegu wydarzeń w Królestwie Polskim. Kartony opowiadają o Polsce i Polakach, ich zrywie patriotycznym, o wojnie i cierpieniu, o atmosferze tamtych czasów. Przekazują obraz Powstania Styczniowego i martyrologii narodu polskiego przedstawiając realne wypadki z dokumentalną niekiedy ścisłością. Artysta umiejętnie połączył narodowe mity i aktualną tematykę, co przesądziło o popularności twórcy i powstaniu legendy artysty-patrioty. W latach 90. XIX stulecia cykle zyskały szczególną sławę, wówczas bowiem zrodził się wielki mit Powstania Styczniowego. Upowszechniane na reprodukcjach rysunki służyły popularyzacji idei solidaryzmu narodowego i manifestacji dążeń wyzwoleńczych.

            Społeczeństwo polskie poniosło straty w wyniku działań wojennych, represji, zsyłek i emigracji, jednak idea walki o niepodległość przekazywana była kolejnym pokoleniom, które czerpały z niej natchnienie, i które ostatecznie doprowadziły w 1918 roku do odrodzenia Państwa Polskiego.

            W 160 rocznicę wybuchu Powstania, przywołana została jego geneza, przebieg i skutki.

             

             

          • Lekcji z ekonomią cd….Program „Złote Szkoły NBP – III edycja” pn. „Poznajemy Bank Centralny”

          •  

             

            W dniu 25 i 26 stycznia 2023 r. w klasie 2d i 2e przeprowadzona została kolejna Lekcja z ekonomią na zajęciach z Podstaw Przedsiębiorczości którą poprowadziła Pani Mirosława Sojka. Lekcja ta była kontynuacją wcześniejszych zajęć dotyczących tematyki Narodowego Banku Polskiego tj. "Czym jest i czym się zajmuje?". Podczas zajęć uczniowie wysłuchali webinaru, który poprowadził pracownik NBP, ekonomista Pan Piotr Żuk pn. "Czym jest bank centralny i w jaki sposób realizuje swoją funkcję?", następnie uczniom została przedstawiona prezentacja multimedialna w której opracowane zostały informacje przedstawiające NBP w liczbach. Na zakończenie wykładu uczniowie zarówno klasy 2d jak klasy 2e zagrali w grę w aplikacji Actionbound pt. "BANK CENTRALNY" odpowiadając na 11 pytań o banku. Uczniowie zdobyli ciekawą wiedzą i zakończyli grą podczas której sprawdzili zdobytą przez nich wiedzę. Za udzielenie prawidłowych odpowiedzi uczniów czeka ocena z podstaw przedsiębiorczości. Opracowaną grę w aplikacji wykorzystamy na kolejnych zajęciach związanych z powyższą tematyką.

            Zapraszamy do kolejnych postów z ciekawymi informacjami o realizacji zadań programu Złote Szkoły NBP - III edycja.

            Koordynator programu oraz

            Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej

          • Lekcja z ekonomią pt. „Narodowy Bank Polski – czym jest i czym się zajmuje”

          • Lekcja z ekonomią

            Programu „Złote Szkoły NBP – III edycja” pn. „Poznajemy Bank Centralny”

            Narodowy Bank Polski – czym jest i czym się zajmuje” – to temat zajęć, który został przeprowadzony na lekcji Podstaw Przedsiębiorczości przez Panią Mirosławę Sojkę w ramach jednego z zadań tj. Lekcja z ekonomią, programu NBP „Złote Szkoły NBP , III edycja” , a którego tematem przewodnim jest „Poznajemy Bank Centralny”. Zajęcia zostały przeprowadzone w dwóch klasach 2d i 2e. Omówiona została historia powstania NBP, jego cel działalności, podstawowe jego funkcje (bank emisyjny, bank banków i bank państwa) oraz organy zarządzające NBP (Prezes NBP, Rada Polityki Pieniężnej, Zarząd NBP). Na kolejnych dwóch zajęciach, które zostaną przeprowadzone w kolejnym tygodniu, uczniowie klas 2d i 2e poznają dodatkowe, bardzo ciekawe informacje dotyczące NBP, obejrzą filmik o banku i zagrają w grę w aplikacji Actionbound podsumowującą omówione zagadnienia.

            Koordynator programu oraz

            Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej

             

          • Zajęciach na Uniwersytecie Rolniczym w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej

          • 18 stycznia uczniowie klasy 1d uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Rolniczym w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej.

            Tematem warsztatów były: ”Szybkie ruchy w świecie roślin”.

            Uczniowie mogli zobaczyć różne rodzaje ruchów roślin takich jak fototaksje, sejsmonastie, fototropizmy. W mikroskopie po wykonaniu preparatów obserwowali fototaksje chloroplastów, zobaczyli jak mimoza zwija swoje listki w tracie sejsmonastii po dotknięciu tej rośliny. Bardzo ciekawe było obserwować ruchy owadożernej muchołówki oraz ruchy senne szczawika. Informacje od prowadzących wzbogaciło te zajęcia.

            Warto było bardzo wcześnie wstać, by dowiedzieć się więcej.

          • Bal Studniówkowy 2023

          • W "Starej Zajezdni" na Kazimierzu w Krakowie odbył się Bal Studniówkowy tegorocznych maturzystów naszej szkoły. Miejsce to uczniowie wybrali  po raz pierwszy.

            Studniówka udała się znakomicie! 

             

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            Zdjęcia Dominik Garus    ZAPISANEWKADRZE.PL