• Historia (1991-1996)

        Autor: Magdalena Baliś

        Powołanie do życia II Liceum Ogólnokształcącego spowodowane było koniecznością chwili. Istniało już wprawdzie I LO im. S.Staszica o wieloletniej tradycji, jednak zaszła konieczność utworzenia nowej placówki typu ogólnokształcącego dla licznej generacji młodzieży powiatu chrzanowskiego, wchodzącej w nowe stulecie. Zdecydowano się otworzyć nowe Liceum głównie z powodu ówczesnego wyżu demograficznego.

        Sytuacja stała się korzystna, ponieważ przy ul. Wyszyńskiego w Chrzanowie na ukończeniu była budowa olbrzymiego gmachu, przeznaczonego na potrzeby oświaty. Ukoronowaniem starań władz miasta było Zarządzenie Kuratora Oświaty i Wychowania w Katowicach w sprawie uruchomienia II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie z dnia 28. 08. 1991r (zarządzenie nr 0138/96/91). Zarządzenie podpisała ówczesna Kurator Oświaty i Wychowania w Katowicach Janina Pillardy-Kozarzewska. Wspomniany gmach wykończono w przyspieszonym tempie i z dniem 2 września 1991 r najmłodsza oświatowa placówka Ziemi Chrzanowskiej otworzyła podwoje dla swoich pierwszych uczniów. Obowiązki pierwszego dyrektora II LO powierzono dotychczasowemu nauczycielowi Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych Trzebini, panu mgr Andrzejowi Miranowiczowi, absolwentowi Uniwersytetu Jagiellońskiego . Pismo w tej sprawie podpisane również przez panią Kurator Janinę Pillardy-Kozarzewską datowane jest na 03.09.1991 roku. W tym miejscu nie wolno też zapomnieć o szczególnej roli jaką w procesie tworzenia II LO odegrał mgr Marian Romanowski, którego osobiste zaangażowanie, inicjatywa oraz zapał okazały się jedną z „sił twórczych” umożliwiających powstanie szkoły.

        Informacje o planowanym otwarciu nowego Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie zostały podane w miejscowej prasie („Przełom”). Z przyszłą dyrekcją szkoły współpracował proboszcz Parafii Matki Bożej Różańcowej ksiądz Wojciech Bryja, który z ambony ogłosił termin wstępnych egzaminów. Dnia 27.08.1991r. odbyły się więc pierwsze wstępne egzaminy z j. polskiego i matematyki do klas pierwszych. Przeprowadzono je w nietypowym terminie i nietypowym miejscu, bo w jednej z sal MOKSiR-u, gdyż sale szkolne nie były jeszcze umeblowane . Wzięli w nich udział uczniowie, którzy w czerwcu nie zostali przyjęci do innych szkół średnich z braku miejsc, mimo pozytywnie zdanych egzaminów wstępnych, ale także Ci którzy na wieść o utworzeniu nowej szkoły wycofywali swoje dokumenty z innych szkół średnich, do których już zostali przyjęci i ponownie decydowali się przejść przez egzaminacyjną procedurę.

        31.08.1991 miało miejsce pierwsze w historii szkoły posiedzenia Rady Pedagogicznej, w którym udział wzięli:

        • mgr Andrzej Miranowicz – Dyrektor Liceum
        • mgr Marian Romanowski – nauczyciel fizyki i przysposobienia obronnego
        • mgr Anna Malik – nauczyciel języka polskiego
        • mgr Irena Machniak – nauczyciel języka niemieckiego
        • mgr Anna Syska – nauczyciel języka angielskiego
        • mgr Maria Majcherczyk – nauczyciel biologii
        • mgr Jerzy Kryzia – nauczyciel matematyki
        • mgr Violetta Michalska – nauczyciel geografii i wychowania fizycznego
        • mgr Zenon Kobiałka – nauczyciel historii
        • ksiądz mgr Bogusław Filipiak – katecheta

         

        W końcowych dniach sierpnia 1991 roku swoją pracę rozpoczął także pierwszy sekretariat, w skład którego wchodziły początkowo pani Ewa Banicka i pani Mirosława Sojka.

        W poniedziałkowy dzień 02 września naukę w nowym Liceum rozpoczęło 88 uczniów w 3 pierwszy klasach. Mimo niewielkiej liczby uczniów i nauczycieli, szkoła zaczęła tętnić życiem. Dzięki temu, że na początku działalności tego Liceum, młodzieży było niewiele, szkoła mogła zadbać o ciepłą, przyjazną atmosferę, stawiając równocześnie wysoki poziom wymagań. Już we wrześniu myślano o tworzeniu tradycji tej szkoły, a niektóre z nich pielęgnowane są nadal. Uczestnictwo w spektaklach teatralnych, operowych – jako elementy kształcenia kulturowego oraz organizacja uroczystości szkolnych o charakterze patriotycznym z udziałem władz Chrzanowa i rodziców, sprzyjały tworzeniu jej pozytywnego wizerunku . Pierwsza szkolna wycieczka, która miała dodatkowo zintegrować uczniów miała miejsce 15.12.1991 a młodzież pojechała na nią do Zakopanego i Gliczarowa.

        W uroczystym Dniu Edukacji Narodowej 14.10.1991 roku wśród życzeń dla nauczycieli padały oficjalne pochwały. Oto kilka z nich: „Lubimy naszą szkołę”. „Nie żałuję, że tu przyszedłem”. „Mam satysfakcję z kontaktów koleżeńskich”. „Każda lekcja czyni mnie wewnętrznie bogatszym”. Te niewyszukane, proste słowa z „kroniki” najlepiej świadczą, że szkoła miała dobry pod każdym względem start, a uczeń traktowany był podmiotowo.

        Młodzież od początku istnienia szkoły mocno angażowała się także w działalność charytatywną organizując szkolne koło PCK oraz obejmując pomocą Dom Dziecka w Miękini, Fundację Brata Alberta w Trzebini, Dom Samotnej Matki w Chrzanowie. Swoje zainteresowania nasi uczniowie rozwijali także w ramach działalności PTTK i we współpracy z Biblioteką Miejską.

        Choć w pierwszym roku funkcjonowania nowe Liceum miało tak niewielu uczniów i nieliczną Radę Pedagogiczną, zyskało ono ogólne uznanie szkół podstawowych powiatu chrzanowskiego, które coraz częściej sygnalizowały, że ich uczniowie zgłaszają chęć zdawania do niego egzaminów wstępnych. Kolejny wstępny egzamin, przeprowadzony w 1992 roku już w warunkach normalnych, bo na terenie szkoły, pozwolił na dokonanie wyboru szkoły przez miejscową i okoliczną młodzież.

        Tym razem Dyrekcja i Rada Pedagogiczna II LO zdecydowały, że spośród licznych kandydatów zostaną utworzone 4 klasy pierwsze, ponieważ większość sal lekcyjnych jeszcze nie została przystosowana do zajęć edukacyjnych. Celem zapewnienia wysokiego poziomu nauczania, zastosowano dość rygorystyczne kryteria egzaminu wstępnego . Do Grona Pedagogicznego w drugim roku działalności liceum, od dnia 01.09.1992 roku dołączyli mgr Beata Stępień – nauczyciel języka niemieckiego, mgr Ewa Niemczyk – nauczyciel języka polskiego, mgr Renata Woźniak – nauczyciel język angielskiego, mgr Jerzy Jura – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, mgr Izabela Osmenda – nauczyciel chemii, mgr Wioletta Gajda – nauczyciel chemii, mgr Mirosława Przeworowska – nauczyciel biologii, mgr Renata Bębenek – nauczyciel matematyki i informatyki oraz mgr Sylwia Rychter – nauczyciel wychowania fizycznego.

        Drugi rok szkolny w historii liceum zaczął także przynosić sukcesy uczniów – uczeń klasy IIc Bartosz Baliś pod opieką swojej nauczycielki chemii mgr Izabeli Osmendy został finalistą Olimpiady Chemicznej, a jego koleżanka z klasy Regina Dzięgiel pod opieką mgr Anny Malik zdobyła I miejsce w Polsce w konkursie prac pisemnych V Olimpiady Filozoficznej. W roku szkolnym 1992/1993 uruchomiono w szkole także pierwszą pracownię komputerową, którą wyposażono w 8 komputerów AT286. Opiekę nad pracownią powierzono mgr Renacie Bębenek – nauczycielce informatyki.

        Po upływie zaledwie dwóch lat II LO cieszyło się coraz większą akceptacją i mocno osadziło się w życiu mieszkańców Chrzanowa. Miejscowa społeczność z dumą obserwowała, w jak szybkim tempie wzrasta ilość młodzieży uczącej się w tym Liceum. Trzeci rok szkolny w historii liceum rozpoczął się 01.09.1993r . W tym roku do grona licealistów dołączyło 6 nowych klas, w tych pierwsza w historii szkoły klasa o profilu matematyczno-fizycznym, której wychowawcą został mgr Jerzy Kryzia. Do Grona Pedagogicznego dołączyły  mgr Renata Jochymek – nauczyciel języka polskiego, mgr Elżbieta Tekiela, która zastąpiła na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego mgr Irenę Machniak,oraz mgr Grzegorz Jakubiak – nauczyciel wychowania fizycznego. W trzecim roku działalności liceum oddano do użytkowania także kompleks sal gimnastycznych. Uczniom udostępniono także szkolny księgozbiór. Utworzono go staraniem szkoły, ale także z uczniowskich darów, a pieczę nad nim powierzono mgr Janinie Szkowron.

        W roku 1993 rozpoczęła się także ukazywać pierwsza szkolna gazeta – TO i OWO. Jest ona wówczas redagowana przez Małgorzatę Wolińską, Katarzynę Siuda, Anetę Tomczyk i Agnieszkę Janicką a opiekę nad redakcją sprawuje mgr Elżbieta Tekiela. W pierwszym numerze dziewczęta prezentowały wywiad z ówczesnym dziennikarzem radia RMF a dziś dziennikarzem telewizyjnym Andrzejem Sołtysikiem.

        Jednocześnie szkoła nie ustawała w wysiłkach na rzecz promowania swojej obecności w społeczności lokalnej. 19.04.1994 roku młodzież pod opieką mgr Renaty Jochymek wystawiła w Domu Urbańczyka przedstawienie okolicznościowe pt. „Przechodniu powiedz Polsce”, któremu towarzyszy wystawa okolicznościowa zorganizowana przez mgr Jerzego Jurę oraz mgr Jadwigę Leśną-Karnas. Przedstawienie, które początkowo miało być tylko szkolną akademią, ku wielkiemu zaskoczeniu młodych aktorów, zostaje wielokrotnie powtórzone dla uczniów z innych szkół naszego miasta.

        Czwarty rok szkolny funkcjonowania liceum to także dla Liceum rok historyczny, bowiem w tym roku dnia 28-01-1995 odbywa się pierwsza szkolna studniówka, a w maju uczniowie po raz pierwszy przystępują do matury. Zdaje ją 97% uczniów, którzy zdecydowali się przystąpić do egzaminu dojrzałości i wszyscy z nich dostają się na wyższe studia, w tym na kierunku tak prestiżowe jak informatyka czy ekonomia. Zanim jednak uczniowie usiedli w egzaminacyjnych ławach pojawiła się w szkole tradycja sadzenia drzewa przez najlepszych absolwentów rocznika – 27.04.1995 roku swoje drzewo posadzili absolwenci rocznika 1991-1995 Ewa Głowacz, Bartosz Baliś, Agnieszka Jazowska.

        Uczniowie opuszczający szkołę tak wspominali początki swojej edukacji: „Potrafiliśmy przetrwać niepewne chwile i one nas do siebie zbliżyły, staliśmy się jedną wielką rodziną, która zawsze dba o swoich członków. U nas każdy jest osobowością. To naprawdę szkoła na medal”. Szkoła stała się dla tych uczniów drugim domem i w ich wspomnieniach nie jest to tylko grzecznościowy frazes.

        W roku szkolnym 1995/1996, który jest piątym rokiem funkcjonowania Liceum ma miejsce w życiu szkoły ważna chwila – szkoła otrzymuje prawo do posiadania imienia i sztandaru. Młodzież w referendum wybiera na swojego patrona żołnierza- poetę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Stosowny akt prawny, zatwierdzający ten wybór zostaje podpisany przez Kuratora Oświaty dnia 03-04-1996 roku. Pierwszy poczet sztandarowy w historii szkoły tworzą uczniowie klasy IIIa – Ewa Walusiak, Liliana Siuda i Andrzej Machowski. W tym też roku szkolnym szkoła odnosi kolejne sukcesy na centralnym szczeblu olimpiad ogólnopolskich. Uczennica klasy IIIa Magdalena Dela pod opieką mgr Violetty Michalskiej zostaje finalistką centralnego szczebla Olimpiady Geograficznej i Nautologicznej. Swój sukces Magda powtarza także w roku kolejnym stając się pierwszą w historii szkoły zdobywczynią dwóch tytułów olimpijskich centralnego szczebla.

        Kończy się pierwsze pięć lat istnienia Liceum. Szkoła, teraz już oficjalnie jako II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie funkcjonuje już teraz w dwóch segmentach B i D. Uczniowie mają do dyspozycji 17 sal lekcyjnych, bibliotekę, 10 szatni, pracownię komputerową, bogato wyposażone zaplecza przedmiotowe do nauczania biologii, chemii i fizyki, obszerny pokój nauczycielski, gabinet Dyrektora, sekretariat i 5 obszernych korytarzy. Do dyspozycji uczniów jest także hala sportowa, z dwoma salami gimnastycznymi i kilkoma mniejszymi salami do ćwiczeń.Uczniowie z powodzeniem zdają egzaminy maturalne i dostają się na wymarzone kierunki studiów – medycynę, prawo, farmację, ekonomię, informatykę, filologie językowe, lingwistykę stosowaną, geodezję, telekomunikację, ochronę środowiska, budownictwo oraz wszelkie kierunki pedagogiczne, społeczne i techniczne. Szkoła z okresu budowania tradycji i wysiłku o zaistnienie w lokalnym środowisku wchodzi w nowy etap – systematycznego wzrostu i rozwoju oraz umiędzynarodowienia.

         

        Historia (1996 – 2001)

        Autor: Magdalena Baliś

        W pierwszym roku istnienia naszego Liceum w szkole uczyło się 88 uczniów w 3 oddziałach a Grono Pedagogiczne liczyło 11 osób, w roku szkolnym 2001/2002 uczniów tych było już 855 uczniów w 23 klasach, a uczyło ich 45 nauczycieli. Stopniowo liczba ta zwiększała się dalej i w roku szkolnym 2003/2004 w szkole uczyło się aż 1137 uczniów w 33 oddziałach, a grono pedagogiczne liczyło 76 osób.

        Lata 1996-2011 to okres dynamicznie podejmowanych inicjatyw międzynarodowych. Nasi uczniowie z wycieczkami szkolnymi odwiedzili w tym okresie Wielką Brytanię, Grecję, Hiszpanię, Niemcy oraz Włochy. Szkoła zaangażowała się także w program wymiany międzynarodowej w ramach programu Socrates – od 26.11.2003 do 06.12.2003 nasi uczniowie pod opieką dr Bożeny Biercy i mgr Anety Mulki odwiedzili swoich partnerów ze szkoły w duńskim Holstebro, natomiast w dniach 13-20 marca 2004 młodzi Duńczycy odwiedzili Chrzanów i okolice.

        Natomiast w roku 2002 Liceum miało okazję współpracować z austriackim GymRadio.AT. Projekt polegał na tym, że młodzież z naszego Liceum miała na antenie tego radia zachęcać Austriaków do odwiedzenia Chrzanowa i uczyć się warsztatu dziennikarza radiowego. W początkowym okresie do naszego Liceum przyjechał prof. Gerhard Berthold, który uczył naszą młodzież trudnej sztuki dziennikarskiej, a potem nasi uczniowie pod opieką mgr Ireny Machniak-Koryczan oraz mgr Andrzeja Miranowicza wyjechali do Austrii gdzie mieli okazje prowadzić audycje radiowe na żywo.

        Lata poprzedzające akcesję Polski do UE to także lata podejmowania przez szkołę innych inicjatyw promujących UE – w roku 2003 zorganizowano w szkole referendum przedakcesyjne, w którym młodzież mogła się opowiedzieć za lub przeciw wstąpieniu Polski do europejskich struktur. W referendum tym 82% uczniów zagłosowało za przystąpieniem naszego kraju do UE. Referendum poprzedzały liczne happeningi mające za zadanie przybliżyć uczniom kraje członkowskie. Nie pominęliśmy przy tym dbałości o historię i kulturę naszego regionu, tworząc na terenie szkoły w 2000 roku w pracowni historycznej Izbę Regionalną ze słynną „Chatką”. Twórcą i opiekunem pracowni jest mgr Jerzy Jura.

        Ostatnie 15 lat to także okres sukcesów naukowych i artystycznych naszych uczniów, absolwentów ale także Grona Pedagogicznego.

        Szkoła zyskała kolejnych 14 tytułów laureatów i finalistów olimpiad na szczeblu ogólnopolskim:

        • 2003/2004 Sebastian Drabik- laureat – Olimpiada Historyczna – Konkurs „Parlamentaryzm w Polsce” opiekun mgr Jerzy Jura
        • 2003/2004 Sebastian Drabik – finalista – Olimpiada Historyczna – opiekun mgr Jerzy Jura
        • 2003/2004 Katarzyna Ryś – finalista – Olimpiada Historyczna – konkurs „Parlamentaryzm w Polsce” opiekun mgr Jerzy Jura
        • 2003/2004 – Kamila Pilip – finalista – Olimpiada Historyczna – konkurs „Parlamentaryzm w Polsce” opiekun mgr Jerzy Jura
        • 2003/2004 Marcin Kosowski – finalista Olimpiada Wiedzy o Ochronie Środowiska – opiekun dr Mirosława Przeworowska – Kawala
        • 2003/2004 Marcin Kosowski – finalista Olimpiada Wiedzy o Ochronie Środowiska – opiekun dr Mirosława Przeworowska – Kawala
        • 2007/2008 Tomasz Bartosik – finalista – Olimpiada Chemiczna – opiekun mgr Wioletta Gajda
        • 2007/2008 Dominik Kosowski – finalista – Olimpiada Chemiczna „O Diamentowy Indeks AGH” – opiekun mgr Wioletta Gajda
        • 2008/2009 Agnieszka Mąka – laureat – Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „Deutschfreund 2009” – opiekun mgr Elżbieta Tekiela
        • 2009/2010 Agnieszka Mąka – laureat – Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „Sprachdoktor 2010” – opiekun mgr Elżbieta Tekiela
        • 2009/1010 Agnieszka Mąka – laureat – Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „Deutschfreund 2010” – opiekun mgr Elżbieta Tekiela
        • 2010/2011 Agnieszka Mąka – laureat – Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „Sprachdoktor 2010” – opiekun mgr Elżbieta Tekiela
        • 2010/2011 Michał Domka – finalista – Olimpiada Matematyczna – opiekun mgr Barbara Wąs
        • 2010/2011 Michał Domka – laureat – Olimpiada Lingwistyki Matematycznej – opiekun mgr Barbara Wąs
        • 2010/2011 Michał Domka – laureat – Olimpiada Matematyczna „O Diamentowy Indeks AGH” – opiekun mgr Barbara Wąs

        Michał Domka, został pierwszym w historii szkoły zdobywcą trzech tytułów olimpijskich szczebla centralnego, a Agnieszka Mąka czterech

        Szkoła zyskała także pierwszych doktorów początkowo w gronie swoich nauczycieli, a potem także absolwentów. W roku 2000 swoja dysertację doktorską pt. Monografia gatunku Scolioneura Betuleti Klug (Hymenoptera, Tenthredinidae) obroniła pani dr Bożena Bierca, ówczesna nauczycielka biologii w naszym Liceum, w 2002 roku tytuł doktora po obronie pracy pt. Współczesna polska biografia literacka (na przykładzie utworów J. Siedleckiej, A. Tuszyńskiej, B. Wachowicz) uzyskała pani dr Renata Jochymek, ówczesna nauczyciela języka polskiego, w roku 2003 pracę pt. Wpływ wody poddanej działaniu pola magnetycznego na obraz morfologiczny wywołany hipoksją hipobaryczną w kłębkach nerkowych u szczurów obroniła pani dr Mirosława Przeworowska-Kawala, która nadal uczy biologii w naszej szkole, zaś w 2006 tytuł doktora obroniła pani dr Wioletta Michalska z dysertacją pt. Współczesny obieg węglanu wapnia w obszarze młodoglacjalnym na przykładzie systemu denudacyjnego zlewni jeziora Pile (Pomorze Zachodnie), która uczyła w naszym Liceum geografii. W roku 2003 swoją pracę habilitacyjną pt. Myśl polityczna i państwowo-ustrojowa Svetozara Markovicia (1846-1875) obroniła prof.nadzw.dr hab. Ewa Bujwid-Kurek, która łączyła ówcześnie obowiązki wykładowcy Instytutu Nauk Polityczny i Stosunków Międzynarodowych UJ w Krakowie z prowadzeniem zajęć z zakresu historii oraz wiedzy o społeczeństwie w naszym Liceum.

        W roku 2009 przyszedł czas na obrony doktoratów wśród absolwentów – pierwsza taka obrona miała miejsce dnia 02-07-2009 roku, kiedy to swoją dysertację z zakresu informatyki pt. Monitorowanie gridowych aplikacji naukowych sterowanych przepływem pracy obronił na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Robotyki AGH w Krakowie dr inż. Bartosz Baliś, krótko po nim 22-10-2009 roku pracę pt. Metodyka przyspieszonego postarzania papieru w układach zamkniętych. Lotne produkty degradacji obronił na Wydziale Chemii UJ w Krakowie dr Tomasz Sawoszczuk, a 20-04-2010 tytuł doktora za pracę pt. Charakterystyka fizykochemicznych i biologicznych właściwości metabolitów wtórnych syntetyzowanych przez sinicę Woronichinia naegeliana (Unger) Elenkin uzyskała na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi dr Beata Bober.

        Nad swoimi pracami doktorskim pracuje jednocześnie obecnie kilkoro kolejnych absolwentów naszej szkoły przygotowując dysertacje z zakresu m.in. farmacji, zarządzania, filozofii, klimatologii czy antropologii.

        W zakresie sukcesów artystycznych faktem szczególnie godnym podkreślenia było dla naszej szkoły wystawienie w 2010 musicalu charytatywnego na rzecz powodzian ze Szczucina pod tytułem Michael Jackson Live Forever, w którym wzięło udział kilkadziesiąt uczniów naszej szkoły, a nad całością czuwała mgr Agata Kulig, nasza nauczyciela języka niemieckiego, prywatnie miłośniczka tańca. Wielkim sukcesem zakończył się start naszej absolwentki Ady Szulc w finałach programu X-Factor. Gorąco życzymy Adzie i całemu zespołowi Chilitoy oraz wszystkim młodym artystom tanecznym samych sukcesów na niełatwej przecież drodze sukcesów scenicznych.

        Nasz szkoła to także miejsce gdzie wielu z nas znalazło miłość na całe życie – w roku 1999 miał miejscy pierwszy ślub pary naszych absolwentów – Ewa Walusiak i Tomasz Kurek powiedzieli sobie sakramentalne „tak” w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie. Natomiast w roku 2003 również w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie swoją przysięgę małżeńską wypowiedziała jako pierwsza para naszych szkolnych profesorów – Państwo Monika Dziedziak i Maciej Majcherczyk. Szkolnych absolwenckich par małżeńskich naliczyliśmy do tej pory już kilkadziesiąt, a pewnie nie o wszystkich nam wiadomo.

        Nasze Liceum okazało się także prawdziwą kuźnią kadr kierowniczych oświaty. Dwie przedstawicielki naszego Grona Pedagogicznego pełnią obecnie funkcje kierownicze w szkołach ponadgimnazjalnych – dr Bożena Bierca w 2007 została dyrektorem I LO im. S.Staszica w Chrzanowie, a mgr Renata Bębenek w roku 2009 dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Natomiast były dyrektor naszego liceum mgr Andrzej Miranowicz pełni obecnie funkcję dyrektora Trzebińskiego Centrum Administracyjnego, czyli organu, który w ramach gminy Trzebinia prowadzi obsługę finansową i administracyjną placówek oświatowych na terenie tej gminy.

        Także kadra kierownicza naszego Liceum zmieniała się w ostatnich 15 latach dwukrotnie. W roku 2001 dyrektorem Liceum została mgr Irena Pacia, której na stanowisku zastępcy dyrektora towarzyszyły mgr Maria Majcherczyk i mgr Bogusława Kidawska. Natomiast w roku 2006 dyrektorem naszej szkoły został mgr Andrzej Bieda, który swoją funkcję pełni obecnie drugą kadencję. W roku 2006 zmianie uległo też grono jego zastępców i obecnie funkcje te sprawują mgr Grażyna Jakóbik i mgr Marek Malik.

        Ostatnie 15 lat to także okres pożegnań – na zasłużoną emeryturę odeszli mgr Janina Trzaska – nauczyciel języka angielskiego, mgr Irena Pacia – dyrektor szkoły i nauczyciel chemii, mgr Maria Majcherczyk – dyrektor szkoły i nauczyciel biologii, mgr Irena Dusza – nauczyciel geografii, mgr Jerzy Kryzia – nauczyciel matematyki.

        Niestety ostatnie lata to także czas ostatnich pożegnań naszych profesorów, którzy odeszli od nas na zawsze – w roku 2007 pożegnaliśmy mgr Mariana Romanowskiego, a w roku 2010 mgr Annę Malik. Utrata tych dwojga wspaniałych profesorów naszego Liceum, wybitnych pedagogów, wychowawców młodzieży i twórców tej szkoły napełnia nas do chwili obecnej głębokim smutkiem.

        Życie jednak nadal biegnie swoim torem, kolejne roczniki uczniów zdają egzamin dojrzałości i opuszczają jej mury. Do chwili obecnej mury naszego liceum opuściło już 3820 absolwentów. Kim jesteśmy? Lekarzami i farmaceutami, sędziami, prokuratorami i notariuszami, pracownikami naukowymi wyższych uczelni, doktorantami i nauczycielami, ekonomistami, przedsiębiorcami i urzędnikami państwowymi, politykami, dziennikarzami, aktorami, inżynierami wszelkich możliwych specjalności, studentami i absolwentami kierunków humanistycznych, społecznych i technicznych, prywatnie żonami, mężami, matkami i ojcami, dla siebie nawzajem często od lat licealnych wiernymi przyjaciółmi. Mieszkamy i pracujemy w Polsce i za granicą, choć często pozostaliśmy wierni naszej małej lokalnej ojczyźnie, ale przede wszystkim jesteśmy dobrymi, pracowitymi i uczciwymi ludźmi, bo takie wartości wynieśliśmy z domów rodzinnych i tego nauczono nas w naszym Liceum.

        W historii szkoły wykorzystano fragmenty pracy:
        „II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Chrzanowie – zarys działalności” praca licencjacka pani Agnieszki Palki napisana w roku 2005 pod kierunkiem prof. dr hab. Ryszarda Wołoszyńskiego w ramach Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach.