• Sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

• Cele:

- uatrakcyjnienie księgozbioru bibliotek szkolnych i pedagogicznych,

- wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych,

- poprawienie wizerunku bibliotek szkolnych i pedagogicznych przez uzupełnienie bazy materiałowej i sprzętowej,

- zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek szkolnych i pedagogicznych przez powiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek,

- rozwój współpracy pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi i bibliotekami pedagogicznymi.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

1. Wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:

• Akcja „Czytam, bo lubię” – 46 uczniów.

• Konkurs czytelniczy „Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 101 rocznicę urodzin pisarza” – 7 uczniów.

• Konkurs plastyczny „Inspiracja twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – patrona szkoły” – 3 uczniów.

• Akcja „Książka dla każdego” – 15 uczniów.

• Akcja „Książka na wolny czas” – 64 uczniów.

• Wystawa prac uczniów nagrodzonych w konkursie „Inspiracja twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – patrona szkoły” – 165 uczniów.

1. Projekty edukacyjne dla klas I-III:

• Projekt edukacyjny dla klas I „Szlakiem Pierwszej Fabryki Lokomotyw „Fablok” w Chrzanowie” – 14 uczniów, opiekun projektu Barbara Nosek.

• Projekt edukacyjny dla klas I „Śladami Mickiewicza w dwusetną rocznicę wydania Ballad i romansów” – 17 uczniów, opiekun projektu Iwona Głownia i Ewelina Furmanik.

• Projekt edukacyjny dla klas II „Kultura i cywilizacja Włoch” – 19 uczniów, opiekun projektu Monika Włodarczyk.

• Projekt edukacyjny dla klas I i III „Kuracja książkowa, czyli spotkania z literaturą w czasie pandemii” – 15 uczniów, opiekun projektu Marta Oczkowska.

• Projekt edukacyjny dla klas III „Środowisko przyrodnicze i turystyka krajów anglojęzycznych - Travelling the world – the natural environment and tourism of English-speaking countries” – 16 uczniów, opiekun projektu Ewa Dzierwa.

1. Współpraca ze środowiskiem lokalnym:

• Współpraca z Fundacją Energetyk w Trzebini – udział w 6 koncertach charytatywnych - 39 uczniów, opiekunowie Barbara Nosek, Mirosława Sojka, Monika Włodarczyk.

• Współpraca z Muzeum im. I. M. Mazarakich – udział w prelekcjach i lekcjach muzealnych - 117 uczniów, opiekunowie Izabela Ciołczyk, Ewelina Furmanik, Agnieszka Rusek.

• Współpraca z Działem Informacji Regionalnej MBP w Chrzanowie – 15 uczniów, opiekunowie Barbara Nosek, Sylwia Woźniak i Sławomir Wołoszczakiewicz.

1. Spotkanie z rodzicami podczas Dnia Otwartego Szkoły:

• Wystawa „Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 101 rocznicę urodzin pisarza ” – 54 rodziców,

• Wystawa prac konkursowych uczniów nagrodzonych w konkursie „Inspiracja twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – patrona szkoły” – 54 rodziców.

Wnioski z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:

1. Biblioteka pozyskała 327 książek do czytania i 6 audiobooków do słuchania.

2. Wzbogacono bazę materiałową biblioteki o zakup 1 komputera, 1 niszczarki, 1 laminatora i 1czytnika kodów kreskowych.

3. Poprawienie wizerunku biblioteki szkolnej przez zakup 3 regałów bibliotecznych i 7 ram zatrzaskowych do plakatów.

4. Zakupienie nagród dla uczestników konkursu czytelniczego i plastycznego: 2 słuchawki Bluetooh, 6 pendrivów, 2 kołozeszyty, 4 zawieszki, 3 notatniki, 2 długopisy i 2 tekstmarkery.

5. Zbiory biblioteki zostały wzbogacone o nowe pozycje z zakresu współczesnej literatury polskiej i obcej, poezji, dramatu oraz literatury popularnonaukowej. Zakupiono również nowe książki o tematyce fantastycznej, kryminalnej i obyczajowej oraz poradniki psychologiczne.

6. W związku z zakupem nowości wydawniczych wzrosła liczba czytelników i poprawiło się czytelnictwo uczniów.

7. Uczniowie chętnie zgłaszali propozycje książek do zakupienia i z zainteresowaniem oglądali zakupione nowości.

8. Uczniowie uczestniczący w imprezach promujących czytelnictwo nabyli szereg umiejętności oraz zdobyli konkretną wiedzę.

9. Uczniowie i nauczyciele chętnie włączyli się we współpracę ze środowiskiem lokalnym, uczestnicząc w aukcjach i koncertach charytatywnych na rzecz Fundacji Energetyk, lekcjach muzealnych w Muzeum im. I. M. Mazarakich oraz prelekcjach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.

10. Uczestnicy projektów ponadto uzyskali umiejętność pracy w zespole oraz uczestniczyli w zajęciach warsztatowych.

11. Nauczyciele aktywnie włączyli się w realizację projektów edukacyjnych, zachęcając uczniów do uczestnictwa w realizowanych przedsięwzięciach.

12. Dzięki uczestnictwu w projektach młodzież chętnie wykazała się swoją wiedzą z zakresu historii, literatury polskiej czy języków obcych.

13. Przygotowanie materiałów do projektów i konkursów wymagało od nauczycieli i uczniów skorzystania z zasobów biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

14. Organizowanie wydarzeń promujących czytelnictwo jest niezbędnym elementem edukacji młodych ludzi i wspiera ich rozwój w różnych dziedzinach życia.

Barbara Nosek

Opiekun projektu NPRC