„Będę malował powstanie. Ożyje w moich obrazach, będzie w nich trwało, wskazując przyszłym pokoleniom drogę do wyzwolenia” Artur Grottger.
Z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, uczennice klasy artystycznej (4g): Zuzanna Pytlowska, Gabriela Bagieńska, Julia Warchoł, pod kierunkiem nauczycielek: Izabeli Ciołczyk i Anety Solińskiej przygotowały prelekcję pt.: „Plastyczna wizja Powstania Styczniowego w twórczości Artura Grottgera". Grottger nie był w Warszawie przed wybuchem Powstania, nie był świadkiem krwawych starć, nie widział pobojowiska, nie był powstańcem. A jednak stworzył pełne siły wyrazu kompozycje. Powołał postać anonimowego powstańca, którą podniósł do rangi symbolu walki o wolność. Powstańca o szlachetnej twarzy, ubranego w czamarę lub kożuch, wysokie buty i konfederatkę. Stworzył typ świadomego chłopa-powstańca, patriotycznego Żyda, a także kobiety-Polki. Polonia była pierwszym z trzech planowanych cykli, w których artysta chciał pokazać trzy krainy: Polskę (Królestwo Polskie), Litwę i Ruś (Ukrainę) Uczennice omówiły dziewięć kartonów „Polonii” opowiadających o przebiegu wydarzeń w Królestwie Polskim. Kartony opowiadają o Polsce i Polakach, ich zrywie patriotycznym, o wojnie i cierpieniu, o atmosferze tamtych czasów. Przekazują obraz Powstania Styczniowego i martyrologii narodu polskiego przedstawiając realne wypadki z dokumentalną niekiedy ścisłością. Artysta umiejętnie połączył narodowe mity i aktualną tematykę, co przesądziło o popularności twórcy i powstaniu legendy artysty-patrioty. W latach 90. XIX stulecia cykle zyskały szczególną sławę, wówczas bowiem zrodził się wielki mit Powstania Styczniowego. Upowszechniane na reprodukcjach rysunki służyły popularyzacji idei solidaryzmu narodowego i manifestacji dążeń wyzwoleńczych.
Społeczeństwo polskie poniosło straty w wyniku działań wojennych, represji, zsyłek i emigracji, jednak idea walki o niepodległość przekazywana była kolejnym pokoleniom, które czerpały z niej natchnienie, i które ostatecznie doprowadziły w 1918 roku do odrodzenia Państwa Polskiego.
W 160 rocznicę wybuchu Powstania, przywołana została jego geneza, przebieg i skutki.