• Program Złote Szkoły NBP: III edycja - „Poznajemy bank centralny” – PODZIĘKOWANIA🌷

          • Za nami ponad trzy miesiące wytężonej pracy w związku z realizacją programu „Złote Szkoły NBP”, do którego społeczność naszego liceum przystąpiła w roku szkolnym 2022/2023. Motywem przewodnim trzeciej edycji Złotych Szkół NBP było funkcjonowanie banku centralnego. Lekcja z ekonomią, warsztat uczniowski oraz debata stanowiły trzy główne obszary naszej aktywności w projekcie. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zdecydowały się poświęcić nam swój czas, przekazać wiedzę

            i podzielić się doświadczeniami związanymi z szeroko pojętą edukacją ekonomiczną w obszarach, którymi zajmują się zawodowo na co dzień. Dziękujemy Ekspertom - pani Joannie Smoter - Piąty – sędzi Sądu Rejonowego w Chrzanowie, pani dr inż. Ewie Makosz – profesor nzw, Dziekanowi Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Gliwicach, panu Jarosławowi Bugajskiemu – Dziekanowi Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa
            w Jaworznie, panu Andrzejowi Szymkowowi – Ekspertowi Departamentu Komunikacji Wydziału Biura Prasowego NBP w Warszawie, pani Agnieszce Wątrobie – Ekspertce w Departamencie Wsparcia Sprzedaży w Centrali Alior Banku SA oraz panu Marianowi Kazieczce – Prezesowi Koła nr 7 w Trzebini, Wiceprezesowi Zarządu Okręgu Małopolskiego Polskiego Związku Filatelistów w Krakowie. Słowa uznania kierujemy również pod adresem nauczycieli zaangażowanych w realizację poszczególnych zadań projektowych. Są nimi: pani Agnieszka Casa, pani Izabela Ciołczyk, pani Katarzyna Fik-Mazgaj, pani Wioletta Gajda, pan Adam Majcherczyk, pani Barbara Nosek, pani Marta Oczkowska, pani Paulina Piądłowska, pani Edyta Rokita, pani Mirosława Sojka, pani Anna Szwancyber, pani Monika Węgiel. Nie zapominamy także o pani Sylwii Rychter, która przez cały czas trwania projektu umieszczała relacje z poszczególnych wydarzeń na stronie internetowej oraz na profilu facebookowym szkoły. Wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem pana Andrzeja Biedy – Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie za umożliwienie nam udziału
            w projekcie i wsparcie na każdym etapie jego realizacji. Dziękujemy także pani Bogumile Boho – Dyrektorce Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Chrzanowie, pani Alinie Sułek – Dyrektorce Szkoły Podstawowej w Luszowicach oraz pani Małgorzacie Bigaj – Dyrektorce Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie za umożliwienie realizacji części zadań w placówkach, którymi kierują. Panu Kacprowi Szczurkowi z Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej oraz pani Natalii Feluś z Radia Kraków składamy podziękowania za rozpowszechnienie informacji o naszej debacie w mediach.

            I wreszcie na koniec bardzo serdecznie dziękujemy pani Mirosławie Sojce – koordynatorce programu oraz pani Marcie Oczkowskiej i panu Adamowi Majcherczykowi – opiekunom za entuzjazm i merytoryczne wsparcie wszystkich działań Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO. Jesteśmy przekonani, że udział
            w programie „Złote Szkoły NBP” pozwolił uczniom naszego liceum zdobyć wiedzę i umiejętności, które zaowocują w przyszłości mądrymi i przemyślanymi decyzjami związanymi z zarządzaniem finansami osobistymi oraz planowaniem spokojnej i pogodnej jesieni życia.

            Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie

          • Koncert Charytatywny

          • W dniu 18 marca 2023 r. w Klubie Stara Kotłownia w Chrzanowie odbył się Koncert Charytatywny przyjaciół i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego na rzecz Gabriela Miłkowskiego. Mottem koncertu były słowa Marii Kann „Nie ma na świecie tak skrzywdzonego przez los człowieka, który nie mógłby dopomóc innym…”. Celem koncertu była pomoc w zebraniu pieniędzy na nierefundowaną operację bioder i trzy miesięczną rehabilitację Gabriela w Paley Europen Institute w Wilanowie, zaplanowaną na 12 kwietnia 2023 roku. Podczas koncertu zebraliśmy do puszek kwotę 1681,00 zł, które poprzez Fundację Energetyk zostały wpłacone na konto Gabriela na portalu Siepomaga.pl W koncercie wystąpili: Wiktoria Gębiś (wokal), Piotr Tekielak (wokal), Tymoteusz Woźniak (wokal), Marianna Ożóg (klawisze), Milena Głownia (wokal), Jakub Smółka (trąbka), Wiktoria Kwiatkowska (wokal), Zuzanna Pytlowska (wokal), Marta Włodarczyk I Mirosława Sojka (prowadzenie koncertu) oraz gościnnie Weronika Treśka (wiolonczela) – uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Dziękujemy uczniom II LO w Chrzanowie – wolontariuszkom Dominice Treśce i Julii Grzyb za zbiórkę pieniędzy, artystom, którzy wystąpili w koncercie oraz wszystkim darczyńcom za wsparcie naszej akcji.

            Barbara Nosek
            Mirosława Sojka
            Monika Włodarczyk

          • Gazeta "Złoty Baczyn" - wydanie specjalne

          • UWAGA!!!

            Złote Szkoły NBP - III edycja

            "Poznajemy Bank Centralny"

            Warsztat Uczniowski

            Kilka miesięcy pracy przy realizacji poszczególnych zadań znaczenie poszerzyły wiedzę uczniów na temat działalność Banku Centralnego. Nieustanna chęć zdobywania wiedzy o finansach i uzyskania licznego grona odbiorców sprawiła, że narodził się pomysł wydania specjalnego gazety "Złoty Baczyn". W tym ostatnim tygodniu zmagań ekonomicznych możemy podzielić się efektem naszych działań. Gazeta „Złoty Baczyn” to publikacja, która powstała w wyniku współpracy Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z ekspertami, w ramach warsztatu uczniowskiego. Została stworzona tak, by zainteresować wszystkie grupy odbiorców: najmłodszych, do których przemówią kolorowy komiks i gra edukacyjna, żyjących w pośpiechu dorosłych, chętnie sięgających po wersję online, wraz z kodami QR, starszych, przyzwyczajonych do zgłębiania wiedzy, korzystając z papierowego egzemplarza. Staramy się pokazać, że ekonomia to interdyscyplinarna dziedzina nauki, o której można mówić w inny, ciekawy sposób, nie tylko po polsku, ale także po angielsku i po włosku, a nawet wierszem! W tym numerze przygotowaliśmy dla Was, Drodzy Czytelnicy, wywiad z pracownikiem Narodowego Banku Polskiego „O roli banku centralnego”, z pracownikiem Alior Banku „Bank centralny a banki komercyjne”, przewodnik po świecie pieniądza, poradnik jak sprawdzić autentyczność monet, kolorowy komiks o reformie Grabskiego, rymowankę, grę, krzyżówkę i wiele innych…

            Zapraszamy do poszerzania wiedzy na temat finansów z naszą Gazetą!

            Zespół redaktorów gazety „Złoty Baczyn” pod przewodnictwem Marty Włodarczyk i pani Mirosławy Sojki.

            Szata graficzna: Dominika Treśka.

          •  Katarzyna Miziołek w etapie centralnyn IX Olimpiady Wiedzy o Mediach

          • Celem Olimpiady Wiedzy o Mediach jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach oraz
            promocja edukacji medialnej. Organizatorem Olimpiady jest Uniwersytet Warszawski, Wydział
            Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii wraz z 15 innymi uczelniami.
            17 marca, Katarzyna Miziołek brała udział w zmaganiach konkursowych na etapie centralnym.

            Praca Pisemna Katarzyny Miziołek na temat „Języka w mediach, mediów w języku”, zapewniła
            jej przejście do II etapu (okręgowego) IX edycji Olimpiady. W Instytucie Dziennikarstwa,
            Mediów i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Kasia
            rozwiązała test, którego wynik, umożliwił jej przejście do kolejnego etapu. Znalazła się w grupie
            150 osób wyłonionych spośród 500 uczestników z 16 województw.
            17 marca, odbył się etap centralny. W gmachu Uniwersytetu Warszawskiego uczestnicy mieli 60
            minut, żeby zmierzyć się z 40 pytaniami testowymi, dotyczącymi teorii komunikacji, historii i
            ewolucji mediów, struktury i mechanizmów ich działania, podstaw prawnych i
            ustawy o radiofonii i telewizji.
            Kasi Miziołek, niestety nie udało znaleźć się wśród finalistów Olimpiady, pogłębiła jednak
            posiadaną wiedzę i horyzonty myślenia. Uczestniczyła w spotkaniu z dziennikarką TVN i
            TNV24 red. Katarzyną Górniak. Obecnie relacjonującą wojnę w Ukrainie. Autorką materiałów
            z anektowanego Krymu, separatystycznych republik gruzińskich, autorytarnej Białorusi i z samej
            Rosji.
            Uczestnicy Olimpiady mogli wysłuchać panelu dyskusyjnego ekspertek: dr hab. Anny
            Jupowicz-Ginalskiej, dr Katarzyny Iwanickiej oraz mgr Marty Witkowskiej na temat zjawiska
            fomo (#stopfomo).
            Gratulujemy Kasi, zakwalifikowania się do etapu centralnego IX Olimpiady Wiedzy o Mediach,
            to ogromny sukces będący wynikiem ciężkiej pracy !

            Aneta Solińska

          • "Szalone nożyczki"

          • Szalone nożyczki” obejrzało ponad 13,5 miliona ludzi na całym świecie. Do tej liczby należy dodać 42 osobową grupę z II Liceum. Uczniowie mieli przyjemność zobaczyć spektakl grany na deskach Teatru Bagatela, nieprzerwalnie od 2006 roku.

            Szalone nożyczki” to komedia kryminalna w najlepszym wydaniu, z zakończeniem, które ma wiele wariantów. Tym razem publiczność zadecydowała że winną zbrodni jest Barbara Markowska: młoda, atrakcyjna fryzjerka . Energiczna i zdecydowana, bardzo zajęta zarówno w godzinach pracy, jak i poza nią. Cierpiąca na wygodny zanik pamięci. Jedyna spadkobierczyni zamordowanej….

            Gorąco polecamy spektakl!

          • Zajęcia z dr Małgorzatą Krzeczkowską

          • 23 lutego klasa 3d o profilu biologiczno-chemicznym odbyła zajęcia z dr Małgorzatą Krzeczkowską. Spotkanie miało na celu pokazanie uczniom, że zjawiska chemiczne można spotkać w codziennym życiu. Uczniowie przeprowadzali różnorodne doświadczenia, oddziałując na produkty spożywcze chemicznymi odczynnikami takimi jak rivanol czy gliceryna.

          • Lekcja z ekonomią:"Wszystko, co chcecie wiedzie o fałszerstwach"

          • Złote Szkoły NBP - III edycja

            "Poznajemy Bank Centralny"

            1 marca 2023 roku - uczniowie klasy 2e i 16 marca 2023 roku - uczniowie klasy 2d w ramach programu "Złote Szkoły NBP - III edycja, pn. Poznajemy Bank Centralny" na podsumowanie cyklu wcześniej przeprowadzonych zajęć "Złoty Polski" obejrzeli film Narodowego Banku Polskiego pt. "Wszystko, co chcecie wiedzie o fałszerstwach" z którego dowiedzieli się - czy częściej są podrabiane monety czy też banknoty? Jak odróżnić falsyfikat od autentycznego pieniądza?-czyli o nowoczesnych zabezpieczeniach polskich banknotów. Poznali przykłady fałszerstw pieniędzy w Polsce - "fenomen Bojarskiego" oraz związane z fałszerstwem pieniędzy konsekwencje karne. Natomiast jeśli ktoś z uczniów zechciałby poszerzy wiedzę dotyczącą "podrabiania" pieniędzy to może ją zdoby studiując w Wyższej Szkole Policyjnej w Szczytnie.

            Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali wiczenie dotyczące dopasowania nazw zabezpieczeń do odpowiednich miejsc na banknocie - 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotowym oraz wypełnili krzyżówkę zawierającą pojęcia związane z bankowością i finansami.

            Lekcja została przeprowadzona na zajęciach z Podstaw przedsiębiorczości przez Panią Mirosławę Sojkę.

             

             

            Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie

             

            Zapraszamy do obejrzenia filmu pt."Wszystko, co chcecie wiedzieć o fałszerstwach": https://www.youtube.com/watch?v=l5eBQyCy5eE&t=11s

             

          • Trening strzelecki na zimowym obozie szkoleniowym kadetów naszej szkoły

          • W dniach 13-15.03.2023r. kadeci  odbyli szkolenie w zakresie:

            Taktyka:

            - trening strzelecki,

            - poruszanie się w trudnych warunkach ( zimowych ) po górach,

            - dobór wyposażenia oraz pakowanie plecaka,

            - działania bojowe w 12 osobowych sekcjach bojowych,

            - przygotowanie bazy w terenie górskim,

            - nauka przygotowania racji żywnościowej w terenie.

            Młodzież została zakwaterowana w Ośrodku Szkoleniowym “Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej z którego rozciąga się przepiękna panorama Tatr.

            Zobaczcie sami . Zapraszamy do fotorelacji !

          • " Europa da się lubić"

          •  

            Konkurs „Europa da się lubić!”odbył się 8 marca 2023 roku.
            Został zorganizowany przez Szkolny Klub Europejski „Lider” w ramach projektu „Ożywienie działalności SKE” we współpracy z Fundacją im. Roberta Schumana.

            Konkurs był skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczniowie przedstawili prezentacje „Młodzi w Unii Europejskiej” jakie możliwości młodym daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej – nauka, praca, mieszkanie, podróżowanie etc. A następnie zobaczyliśmy spoty - „19 lat świetlnych” – jak zmienił się Chrzanów lub powiat chrzanowski w ciągu  19 lat członkostwa w Unii Europejskiej.
            Prace oceniało Jury w składzie:
            - Przewodniczący Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Pan Andrzej Bieda,
            - Pani Agnieszka Filipowicz – dziennikarka pisząca dla Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej „ Przełom” oraz specjalistka do spraw komunikacji i PRu na Akademii Górnośląskiej
            w Katowicach,
             - Pani Izabela Ciołczyk – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.


            Zobaczyliśmy następujące prezentacje:
            1. Francja - Kamila Okaz, Mateusz Kramarczyk i Nadia Pająk z klasy 3c.
            2. Belgia - Aleksandra Piwowarczyk, Dominika Kędziora, Emilka Niedzielczyk oraz Kacper Kosowski   z klasy 2d.
            3. Portugalia - Justyna Kuczała, Kornelia Dura i Wiktoria Łozińska z klasy 2d.
            4. Hiszpania – Maja latko i Karolina Pędziołek z klasy 1i.
            5. Dania - Grzegorz Augustynek i Piotr Feliksik z klasy 1c.
            6. Irlandia - Tymoteusz Wożniak, Maja Kulikowska oraz Anna Bytomska z klasy 1f.
            7. Grecja - Zuzanna Tobiasz , Natalia Sieczkowska , Emilia Gocyk i Barbara Cząstka z klasy 1e.
            8. Rumunia - Hanna Wyrwol i Julia Stanek z klasy 2e.
            9. Włochy - Emilia Żera oraz Radosław Nowak z klasy 1b.
            10. Finlandia - Maja Rzeszutko z klasy 1d.

            11. Dania - Kinga Piwowarska, Małgorzata Piątek, Aleksandra Palka ora Maja Grudzień z klasy 1g.
            12. Szwecja - Izabela Kotela, Emilia Zborowska, Hanna Pacławska oraz Aniela Cebula z klasy 2d.
            13. Polska - Zuzanna Pytlowska oraz Kajetan Filip z klasy 4g.


            Prezentacje spotów:
            1. Maja Kozłowska, Oliwia Mizia oraz Zuzanna Lelito z klasy 2f.
            2. Oliwia Maśko i Julia Litwińska z klasy 1d.
            3. Weronika Abram z klasy 1g.

            Jury przyznało następujące miejsca w kategorii prezentacja:
            I miejsce - Szwecja - Izabela Kotela, Emilia Zborowska, Hanna Pacławska oraz Aniela Cebula z klasy 2d.
            II miejsce - Dania - Grzegorz Augustynek i Piotr Feliksik z klasy 1c.
            III miejsce - Dania - Kinga Piwowarska, Małgorzata Piątek, Aleksandra Palka ora Maja Grudzień z klasy 1g.
            Wyróżnienie otrzymali Tymoteusz Wożniak, Maja Kulikowska oraz Anna Bytomska z klasy 1f,
            którzy prezentowali Irlandię.

            Jury przyznało następujące miejsca w kategorii spot:
            I miejsce - Maja Kozłowska, Oliwia Mizia oraz Zuzanna Lelito z klasy 2f.
            II miejsce - Oliwia Maśko i Julia Litwińska z klasy 1d.
            III miejsce - Weronika Abram z klasy 1g.

            Opiekunowie Klubu Europejskiego: Aneta Mulka, Izabela Ciołczyk, Ewelina Furmanik.

          • Wakacyjnych wspomnień czar...

          • W zeszłym roku uczniowie naszej szkoły mieli okazje podziwiać urokliwe krajobrazy dwóch krajów: Czarnogóry i Grecji, podczas wycieczek zagranicznych zorganizowanych przez panią Izabelę Ciołczyk, panią Anetę Mulkę i panią Agnieszkę Rusek. We wrześniu wyruszyli w podróż w kierunku wybrzeża Morza Adriatyckiego. Zwiedzili wiele ciekawych miejsc. Wśród atrakcji znalazły się rejs po Jeziorze Szkoderskim, odkrywanie historii ruin w Starym Barze oraz wypoczynek na jednej z najpiękniejszych plaż -  Velika Plaža, na której znajduje się jedwabny piasek, mający właściwości zdrowotne. Następna wycieczka odbyła się w czerwcu. Tym razem uczniowie doświadczyli wspaniałych wrażeń w słonecznej Grecji. Ten malowniczy kraj kojarzy się nie tylko z najdłuższą linią brzegową, ale także bogatą historią i wartym uwagi dorobkiem kulturowym. Zwiedzanie rozpoczęli od odwiedzenia Meteorów - przepięknego masywu skał piaskowca wraz z zawieszonymi w chmurach dwudziestoma czterema prawosławnymi klasztorami. Warto dodać, że te sceneria posłużyła reżyserom wielu filmów, między innymi jako tło przygód Jamesa Bonda. Kolejnymi atrakcjami był rejs na wyspę Skiathos, znaną z filmu Mamma Mia, któremu towarzyszyła niepowtarzalna atmosfera tańców i śpiewów wraz z inną grupą turystów i mieszkańcami oraz odpoczynek na Plaży Koukounaries.Obie wycieczki, oprócz aktywnego spędzania czasu na poznawaniu lokalnej kultury, dostarczyły uczniom niesamowitych wrażeń. Zabawy integracyjne na plaży, grupowe kalambury z odgrywaniem scenek, wspólna nauka tańca i wiele innych zaowocowały nowymi przyjaźniami i na pewno na długą pozostaną w pamięci.

          • Dzień Otwarty - zapraszamy 5 kwietnia 2023r.

          • Drogi Ósmoklasisto, droga Ósmoklasistko, serdecznie zapraszamy Was na Dzień Otwarty naszej szkoły, który odbędzie się 5 kwietnia 2023r. 

            w godzinach od 9.00 do 13.00.

            Mamy nadzieję, że to właśnie Ty dołączysz do nas

            w następnym roku szkolnym.

          • Klasa artystyczna na zajęciach z ceramiki

          • 7 marca, uczniowie klas artystycznych uczestniczyli w zajęciach z ceramiki, prowadzonych przez dr Maritę Benkę-Gajdę,wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pani Marita Benke-Gajda w swoim dorobku artystycznym ma ponad osiemdziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz udział w ponad stu wystawach zbiorowych (m.in. w Japonii, Czechach, Rosji, Norwegii, Włoszech).

            Warsztaty odbyły się w pracowni ceramiki w MOKSiR w Chrzanowie. Na pierwszym spotkaniu uczniowie wykonali przedmioty z gliny, po ich wysuszeniu i wypale na tzw. biskwit, prace będą szkliwione. Po nałożeniu szkliwa nastąpi ponowny wypał i gotowe przedmioty trafią do autorów….

             

          • Lekcja z ekonomią- „W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów”

          • Złote Szkoły NBP - III edycja

            "Poznajemy Bank Centralny"

            Lekcja z ekonomią

            W dniu 22 i 23 lutego br. w klasach 2d i 2e przeprowadzono kolejne lekcje w ramach programu „Złote Szkoły NBP – III edycja” pn. „Poznajemy Bank Centralny” będące kontynuacją cyklu - „ ZŁOTY POLSKI”, a temat lekcji brzmiał „W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów”. W/w temat został omówiony na lekcji Podstaw przedsiębiorczości, który przedstawiła nauczycielka Mirosława Sojka. W trakcie wykładu uczniowie dowiedzieli się, że polskie banknoty produkowane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., a cały proces produkcji banknotów objęty jest tajemnicą ,nawet takie informacje jak odcień użytej farby czy jej producent. Ponadto dowiedzieli się również, że podstawą produkcji banknotów jest specjalny papier z nitką zabezpieczającą i znakiem wodnym oraz, że papier stosowany w polskich banknotach nie jest celulozowy, lecz bawełniany, a cała produkcja banknotów jest bardzo złożonym procesem składającym się z wielu etapów. Nauczycielka przedstawiła prezentację multimedialną za pomocą której omówiła banknoty powszechnego obiegu, serii „Władcy polscy” wprowadzone po denominacji „starego złotego” (w 1995 roku), które dostępne są w 6 nominałach. (10, 20,50,100, 200 i 500zł – z roku 2017). Uczniowie mogli również zapoznać się z banknotami sprzed denominacji z prywatnej kolekcji nauczycielki. W prezentacji zawarte zostały również informacje dotyczące: modernizacji banknotów (m.in. jak często jest przeprowadzana); ich zabezpieczenia; wymiany zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych (banknotów i monet); transportu banknotów oraz ile emisji banknotów serii „Władcy polscy” jest obecnie w obiegu i czym się różnią. Omówione zostały również banknoty kolekcjonerskie (w chwili obecnej jest ich 15). Uczniowie poznali także zabezpieczenia banknotów (50 i 100zł) oraz dowiedzieli się, który z nich „żyje” najdłużej i jaka jest ich trwałość. Usłyszeli także, że banknoty, to prawdziwe dzieła sztuki, zarówno jeśli chodzi o ich poziom artystyczny, jak i ich techniczne zabezpieczenia, a ich projektant to wybitny polski artysta i grafik ANDRZEJ HEIDRICH (ur. 6 listopada 1928 roku – zm. 20 października 2019 roku), który przez 60 lat projektował polskie banknoty. Przygotował m.in. obecnie używany w Polsce „poczet królów”.

            Lekcja była bardzo ciekawa, a uczniowie poszerzyli swoje wiedzę dotyczącą polskich znaków pieniężnych tj. banknotów powszechnego obiegu.

            Koordynator i Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie.