- Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego, a współczesne wyzwania
- NBP i jego funkcja emisyjna
- NBP i jego funkcja emisyjna- w klasach 1k (biznesowa), 1f i 1d
- Czym jest pieniądz i jak powstaje?
- Historia złotego
- Czym jest pieniądz i jak powstaje
- Praca w Banku - zawodowe studium przypadku - Praca w bankowości daje możliwości
- Zanim powstał Bank Polski SA
- Pieniądz w dziejach Polski
- W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów
- Wszystko co powinieneś wiedzieć o monetach
- Banknoty i monety
- System obiegu pieniądza we współczesnej gospodarce
- Pieniądz w dziejach Polski
- Pieniądz w dziejach Polski i Historia pieniądza
- Pieniądz w dziejach Polski
- Ostatnia Lekcja z ekonomią pt. Pieniądz w dziejach Polski
- Polska waluta - Polski Złoty
- Dyskurs monetarny, czyli o pieniądzach w Lalce
- Spotkanie z Akademii Humanitas z Sosnowca🧑🏫pana Przemysława Rutę pt. „Polski Złoty”.
Pieniądz w dziejach Polski
Lekcji z ekonomią cd.
tym razem informacje i fotorelacja z Lekcji z ekonomią przeprowadzonej przez nauczycielkę historii, historii i teraźniejszości Panią Halinę Mądrzyk w ramach programu edukacyjnego Złote Szkoły NBP 4. edycja pt. „Polski w obiegu od 100 LAT, NBP i jego funkcja emisyjna”.
„Pieniądz w dziejach Polski”
W dniu 31 stycznia br. klasa II d uczestniczyła w wykładzie na temat: ,,Pieniądz w dziejach Polski”. Uczniowie poznawali różne formy pieniądza, począwszy od płacideł, aż do złotego w kontekście wydarzeń historycznych. Nauczyciel prowadził zajęcia z pomocą prezentacji multimedialnej (materiał dydaktyczny NBP), która była doskonałą wizualizacją przedstawianych treści. Uczniowie rozpoczęli podróż od najdawniejszych czasów, od pojawienia się płacideł oraz monet obcych na ziemiach polskich, poprzez początki polskiego mennictwa, pierwsze polskie złote monety i pierwsze reformy monetarne. Następnie omówiono systemy pieniężne funkcjonujące w czasach panowania Jagiellonów, kiedy to gospodarka Polski była w dobrej formie oraz królów elekcyjnych, kiedy to próbowano naprawiać i ratować podupadłą gospodarkę, pogrążoną w kryzysie ekonomicznym i politycznym. Zwrócono uwagę na pierwszy pieniądz papierowy, który pojawił się w czasie insurekcji kościuszkowskiej, na utworzenie pierwszego banku centralnego w 1828 roku oraz na to, że po upadku powstań narodowych doszło do całkowitej rusyfikacji mennictwa, a każde państwo zaborcze miało własną walutę. Po odzyskaniu niepodległości przystąpiono do prac mających na celu ujednolicenie systemu monetarnego II Rzeczypospolitej. W 1924 r. przeprowadzono reformę walutową Władysława Grabskiego i powołano Bank Polski SA – stabilny złoty stał się fundamentem suwerenności gospodarczej Polski.
Niestety wybuch II wojny światowej zmusił władze Banku Polskiego S.A. do opuszczenia kraju, ewakuowano też Złoto Banku Polskiego S.A. Natomiast na ziemiach polskich okupowanych przez Niemcy polityka pieniężna Banku Emisyjnego była niekorzystna dla gospodarki i powodowała wysoką inflację. W 1945 roku powołano Narodowy Bank Polski, a ludność nie miała zaufania do nowej władzy, gdyż reforma walutowa z 1950 roku była dla niej nie ekwiwalentna. III Rzeczpospolita zmagała się z hiperinflacją, wynoszącą 585%, ceny rosły w zastraszającym tempie. Podjęto więc decyzję o denominacji złotego, przyjęciem ustawy w 1995 roku. Narodowy Bank Polski rozpoczął operację wymiany pieniędzy, czyli zastąpienia ,,starych” złotych nowymi, które ,,skrócono” o cztery zera.
W dalszej części lekcji uczniowie odpowiadali na pytania wynikające z przedstawionych powyżej i wyjaśnionych przez nauczyciela kwestii. Potrafili wymienić nazwy monet przed pojawieniem się złotego. Wiedzieli, na czym polega polityka monetarna państwa i jakie są korzyści z jednolitego systemu pieniężnego. Zauważyli także, jak groźna jest niestabilność pieniądza i jak ważną rolę odgrywa bank centralny w funkcjonowaniu całej gospodarki. Potrafili wyjaśnić znaczenie takich nazw jak: złoty, moneta, banknot, reforma walutowa, denominacja, bank centralny.
Na zakończenie lekcji uczniowie uporządkowali najważniejsze wydarzenia z historii pieniądza na ziemiach polskich (XIX – XXI w.) wraz z wizerunkami znaków pieniężnych lub postaci i dopasowali je do dat na osi czasu (karta pracy opracowana przez NBP).
Bardzo dziękujemy za ciekawy i interesujący wykład.
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie wraz z opiekunami.
Złoty Baczyn (@zlotybaczyn) • Zdjęcia i filmy na Instagramie