- Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego, a współczesne wyzwania
- NBP i jego funkcja emisyjna
- NBP i jego funkcja emisyjna- w klasach 1k (biznesowa), 1f i 1d
- Czym jest pieniądz i jak powstaje?
- Historia złotego
- Czym jest pieniądz i jak powstaje
- Praca w Banku - zawodowe studium przypadku - Praca w bankowości daje możliwości
- Zanim powstał Bank Polski SA
- Pieniądz w dziejach Polski
- W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów
- Wszystko co powinieneś wiedzieć o monetach
- Banknoty i monety
- System obiegu pieniądza we współczesnej gospodarce
- Pieniądz w dziejach Polski
- Pieniądz w dziejach Polski i Historia pieniądza
- Pieniądz w dziejach Polski
- Ostatnia Lekcja z ekonomią pt. Pieniądz w dziejach Polski
- Polska waluta - Polski Złoty
- Dyskurs monetarny, czyli o pieniądzach w Lalce
- Spotkanie z Akademii Humanitas z Sosnowca🧑🏫pana Przemysława Rutę pt. „Polski Złoty”.
Dyskurs monetarny, czyli o pieniądzach w Lalce
Lekcja z ekonomią
06 marca 2024 r. w ramach programu edukacyjnego „Złote Szkoły NBP 4.edycja pt. „Polski Złoty w obiegu od 100 LAT, NBP i jego funkcja emisyjna” odbyła się lekcja języka polskiego przeprowadzona przez panią Iwonę Głownię, nauczycielkę języka polskiego, na temat – Dyskurs monetarny, czyli o pieniądzach w „Lalce”. Przedmiotem wykładu były kwestie związane z zarabianiem i wydawaniem pieniędzy przez bohaterów tej najważniejszej polskiej powieści dojrzałego realizmu. Wykład rozpoczął się od nawiązania do refleksji Olgi Tokarczuk, dotyczącej „Lalki”. Noblistka stwierdziła, że To prawdziwa tajemnica, że jedne powieści skazane są na zapomnienie, choćby po czasie sławy i rozgłosu, inne zaś czas umieszcza w jakimś subtelnym istnieniu, w którym trwają ani nie postarzone, ani nie zmienione. Czas inaczej obchodzi się z literaturą niż z ludźmi. „Lalce” czas nic nie zrobił. Działa ona za sprawą swojej magicznej podwójności, którą mają tylko arcydzieła.
Uczniowie zostali zapoznani z problematyką „Lalki”, odnoszącą się do zbioru problemów kapitalistycznego społeczeństwa. Zwrócono uwagę na odejście od romantycznego etosu walki na rzecz pozytywistycznego etosu pracy. W ramach ciekawostki podano przykładowe pensje, które były wynagrodzeniem osób pracujących pod koniec XIX w. Następnie te kwoty odniesiono do wydatków Stanisława Wokulskiego, który gromadząc majątek chciał zaimponować Izabeli i zdobyć jej serce. Nauczycielka omówiła kalejdoskop postaci tej powieści, zwracając uwagę na różnorodne wykorzystanie pieniędzy i ich funkcję w życiu bohaterów. Na uwagę zasługuje postać Stanisława Wokulskiego, który potrafił znacznie pomnożyć swój kapitał oraz zaangażować w swoją finansową działalność arystokrację.
Następnie zostały wspomniane sylwetki naukowców – doktora Szumana i profesora Geista, którzy wykorzystywali pieniądze, aby zrealizować swe naukowe marzenia. Omówiono również znaczenie znajomości Wokulskiego z Suzinem. Ważną kwestią poruszoną w czasie wykładu był sposób działania arystokracji. Zwrócono uwagę na ich lekceważący stosunek do kwestii pieniądza oraz życie „ponad stan”, co doprowadzało tę warstwę społeczną do bankructwa. Na tle arystokracji wyróżniono Prezesową Zasławską, która potrafiła zaangażować się w akcje charytatywne i umiejętnie spożytkować swój kapitał.
W zakończeniu podano przybliżone wydatki Wokulskiego, który mógł wydać w przeliczeniu na aktualne stawki ponad 7 mln złotych, a wszystko po to, żeby zdobyć uczucia ukochanej. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali tych informacji. Prezentację zamykało przytoczenie rozmowy między panią Wąsowską a Wokulskim, który stwierdził, że zarabianie i wydawanie pieniędzy nie robi na nim wrażenia, gdyż: „Szczęście każdy nosi w sobie.”
W „Lalce” o pieniądzach wspomina się kilkaset razy. Napędzają one społeczne przemiany, zaostrzają antagonizmy między poszczególnymi grupami społecznymi, zarysowują problemy, z którymi mierzy się rozwijające społeczeństwo kapitalistyczne, a ponadto przenikają myślenie i działanie bohaterów.
Bardzo, bardzo DZIĘKUJEMY Pani Iwonie Głowni za ciekawą i pouczającą lekcję, wszyscy uczniowie słuchali jej z wielkim zainteresowaniem
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie wraz z Koordynatorem.
Złoty Baczyn (@zlotybaczyn) • Zdjęcia i filmy na Instagramie