- POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT – NBP i jego funkcja emisyjna
- POLSKI ZŁOTY W OBIEGU od 100 LAT!
- Polski złoty jako oficjalna waluta w 1995 roku
- Ewolucja Polskiego Złotego: Innowacje w Technologii Pieniądza
- Narodziny ZŁOTEGO - XVI wiek
- Wartość Polskiego Złotego
- Wartość polskiego złotego
- Polski Złoty w czasach kryzysu - Reakcja NPB
- Konstytucyjne cele działalności Narodowego Banku Polskiego
- Zadania NBP
- 100 lat złotego...
- Wielcy Polscy Ekonomiści- seria monet kolekcjonerskich NBP
- Polskie Monety Kolekcjonerskie NBP
- PRAWO KOPERNIKA-GRESHAMA
- Polski Złoty jako Element Kultury Narodowej i Dziedzictwa
- Zabezpieczenia banknotów
- W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów
- Zabezpieczenia banknotów i monet NBP - Laboratorium Autentyczności
- Ciekawostki o NBP
- Wypowiedź Nikoli Puskarczyk - absolwentki II Liceum w Chrzanowie i byłej członkini Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej „Złotego Baczyna
- Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie-warsztat uczniowski
- Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddz Integr im. Szarych Szeregów w Chrzanowie-Warsztat uczniowski
- Gazeta Złoty Baczyn- zapowiedź
- Regulamin konkursu
- Wyniki Powiatowego Konkursu Plastycznego - Historia złotego
- Awers i rewers monety – wyjaśnijmy co to jest?
- Gazeta - Złoty Baczyn 2024
- Sonda uliczna zrealizowana w ramach IV edycji programu Złote Szkoły NBP pn. POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT – NBP i jego funkcja emisyjna
- Historia pieniądza- Szkoła Podstawowa w Płazie
- Warsztat Uczniowski w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie
- Lekcja w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Młoszowej
- Spotkanie numizmatykiem panem Grzegorzem Kulikowskim
- Warsztat Uczniowski - Józef Mehoffer. Twórca pieniądza
- Warsztaty pt.Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego
- Wywiad z drużyną i ich koordynatorem
Polski Złoty w czasach kryzysu - Reakcja NPB
Polski Złoty w czasach kryzysu - Reakcja NPB.
Często słyszymy, że na świecie panują różne kryzysy, mogą one dotyczyć różnych stref gospodarki, na przykład środowiskowej, politycznej jak i również tej związanej z finansami.
Jak wiemy kryzys jest to sytuacja, której stan ze względu na wydarzenia zewnętrzne lub wewnętrzne pogorszył się, a my musimy podjąć radykalne działania, by go poprawić. Podobnie jest również w kwestii kryzysu finansowego, ponieważ nazywamy tak sytuację, w której na rynku finansowym zachodzą gwałtowne zmiany, a mogą być one związane ze spadkiem produkcji lub pogłębieniem już występującego spadku, czy z niedostateczną płynnością, niewypłacalnością rynkowych podmiotów.
W naszym kraju jeden z większych kryzysów finansowych miał miejsce w 2008 roku. Upadek amerykańskiego banku Lehmann Brothers dał początek wielkiemu kryzysowi finansowemu, który dotknął cały świat, w tym również Polskę. Bezpośrednią przyczyną załamania się światowego systemu finansowego była tzw. hossa na rynku kredytów hipotecznych. We wcześniejszych latach banki w Stanach Zjednoczonych udzielały kredytów osobom o niewystarczających możliwościach finansowych. W Polsce przed kryzysem, system bankowy notował rekordowe zyski. Panowała również wtedy na rynku gorączka finansowa, a tysiące osób zaciągały kredyty, które w dużej mierze były we frankach szwajcarskich. O ile przed kryzysem banki nie miały trudności w uzyskiwaniu franków szwajcarskich, to upadek Lehmann Brother dał przykład, że nawet najwyższa instytucja może nagle ogłosić niewypłacalność, co spowodowało, że polskim bankom coraz trudniej było znaleźć partnerów do transakcji swapowych. Dodatkowo ta sytuacja wpłynęła na znaczący spadek kursu złotego.
Kryzys doprowadził do tego, że banki przestały sobie nawzajem ufać, co spowodowało znaczący wzrost jednodniowych pożyczek. Niekiedy wynosiły średnio 3,5 mld złotych dziennie. NBP w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys w pierwszej kolejności zadecydował o zmianie stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o obniżce 0,25 i 0,75 punktu procentowego. Oprócz tego NBP chciał, by banki miały między innymi możliwość pozyskiwania środków walutowych czy środków na okresy dłuższe niż jeden dzień. Działania w ramach realizowania tych celów uzyskały miano ,,Pakietu zaufania”, który został ogłoszony w 2008 roku. NBP wprowadził m.in. operację swapu walutowego w celu dostarczenia bankom płynności oraz wiele innych działań. Dodatkowo obniżono stopę rezerwy obowiązkowej z 3,5% do 3% co przyczyniło się do zwiększenia płynności sektora bankowego.
Aktualnie rynek finansowy bardzo szybko się zmienia, a co za tym idzie jest on nieprzewidywalny. Może to mieć różne skutki na wielu płaszczyznach, tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w 100 procentach pewni czy z dnia na dzień w naszym kraju wystąpi kryzys, nie tylko finansowy.
Tekst: Emilia Krawczyk
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie.
Złoty Baczyn (@zlotybaczyn) • Zdjęcia i filmy na Instagramie