- Lekcja z ekonomią - Narodowy Bank Polski – czym jest i czym się zajmuje
- Lekcji z ekonomią cd….Program „Złote Szkoły NBP – III edycja” pn. „Poznajemy Bank Centralny”
- SONDA I QUIZ WIEDZY Z BANKOWOŚCI
- Kody QR
- Lekcja z ekonomią - Czym jest pieniądz i jak powstaje?
- Lekcja z ekonomią - Oprocentowanie lokat i kredytów-procent prosty i składany, kapitalizacja odsetek
- Lekcja z ekonomią - W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów
- Lekcja z ekonomią - spotkanie z Panią Joanną Smoter-Piąty
- Złote Szkoły NBP - Wszystko, co chcecie wiedzie o fałszerstwach
- Lekcja z ekonomią - Bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych
- Lekcja z ekonomią – Biznesplan jako narzędzie planowania przedsięwzięć
- Lekcja z ekonomią - Lekcja z chemią
- Zapraszamy na stronę FB Złoty Baczyn
Lekcja z ekonomią - W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów
W dniu 22 i 23 lutego br. w klasach 2d i 2e przeprowadzono kolejne lekcje w ramach programu „Złote Szkoły NBP – III edycja” pn. „Poznajemy Bank Centralny” będące kontynuacją cyklu - „ ZŁOTY POLSKI”, a temat lekcji brzmiał „W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów”. W/w temat został omówiony na lekcji Podstaw przedsiębiorczości, który przedstawiła nauczycielka Mirosława Sojka. W trakcie wykładu uczniowie dowiedzieli się, że polskie banknoty produkowane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., a cały proces produkcji banknotów objęty jest tajemnicą ,nawet takie informacje jak odcień użytej farby czy jej producent. Ponadto dowiedzieli się również, że podstawą produkcji banknotów jest specjalny papier z nitką zabezpieczającą i znakiem wodnym oraz, że papier stosowany
w polskich banknotach nie jest celulozowy, lecz bawełniany, a cała produkcja banknotów jest bardzo złożonym procesem składającym się z wielu etapów. Nauczycielka przedstawiła prezentację multimedialną za pomocą której omówiła banknoty powszechnego obiegu, serii „Władcy polscy” wprowadzone po denominacji „starego złotego” (w 1995 roku), które dostępne są w 6 nominałach. (10, 20,50,100, 200 i 500zł – z roku 2017). Uczniowie mogli również zapoznać się z banknotami sprzed denominacji z prywatnej kolekcji nauczycielki. W prezentacji zawarte zostały również informacje dotyczące: modernizacji banknotów (m.in. jak często jest przeprowadzana); ich zabezpieczenia; wymiany zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych (banknotów i monet); transportu banknotów oraz ile emisji banknotów serii „Władcy polscy” jest obecnie w obiegu i czym się różnią. Omówione zostały również banknoty kolekcjonerskie (w chwili obecnej jest ich 15). Uczniowie poznali także zabezpieczenia banknotów (50 i 100zł) oraz dowiedzieli się, który z nich „żyje” najdłużej i jaka jest ich trwałość. Usłyszeli także, że banknoty, to prawdziwe dzieła sztuki, zarówno jeśli chodzi o ich poziom artystyczny, jak i ich techniczne zabezpieczenia, a ich projektant to wybitny polski artysta i grafik ANDRZEJ HEIDRICH (ur. 6 listopada 1928 roku – zm. 20 października 2019 roku), który przez 60 lat projektował polskie banknoty. Przygotował m.in. obecnie używany w Polsce „poczet królów”.
Lekcja była bardzo ciekawa, a uczniowie poszerzyli swoje wiedzę dotyczącą polskich znaków pieniężnych tj. banknotów powszechnego obiegu.
Koordynator i Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie.
"Wszystko co chcecie wiedzieć o banknotach"
6