- Złote Szkoły NBP - II edycja, Bezpieczni w Finansach Osobistych - filmiki
- Zadania wysłane. Trzymajcie kciuki !!!
- „ZŁOTE SZKOŁY NBP, Bezpieczni w Finansach Osobistych – II edycja” Podziękowania dla partnerów programu z ramienia szkoły oraz instytucji wspierających
- Wiersz Gabrysi Bagińskiej z klasy 3g
- Podsumowanie Warsztatów Uczniowskich - Od Przedszkola do Seniora
- LEKCJA Z EKONOMIĄ Temat : Żona modna” Ignacego Krasickiego – oszczędzać czy konsumować?
- Warsztaty Uczniowskie Od przedszkola do Seniora pt: Jak bezpiecznie przechowywać pieniądze?
- LEKCJA Z EKONOMIĄ Sztuka zawierania zobowiązań finansowych oraz jak korzystać z praw konsumenckich przy podpisywaniu umów?
- Warsztaty Uczniowskie: „Od przedszkola do seniora” wizyta Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie
- Debata panelowa. Bezpieczni w Finansach Osobistych czyli Jak ustrzec się spirali zadłużenia
- Warsztat Uczniowski „Od Przedszkola do Seniora” przeprowadzając lekcję w oddziale przedszkolnym w „zerówce” Zespołu Szkół w Żarkach
- Warsztaty Uczniowskie „Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce. Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów”
- LEKCJA Z EKONOMIĄ: Podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej
- LEKCJA Z EKONOMIĄ: „Oprocentowanie lokat i kredytów - procent prosty i składany, kapitalizacja odsetek”
- Prezentacja -Inny wymiar wygody
- LEKCJA Z EKONOMIĄ: „Upadłość konsumencka – krok po kroku”
- Prezentacja-:Upadłość konsumencka krok po kroku.
- Warsztaty Uczniowskie „Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce. Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów”
- Warsztaty Uczniowskie „ Od Przedszkola do Seniora” .
- LEKCJA Z EKONOMIĄ: Upadłość konsumencka-krok po kroku
- LEKCJA Z EKONOMIĄ: Fałszywe wiadomości e-mail. Czy wiesz, jak nie dać się oszukać?
- Złoty Baczyn - zapraszamy na stronę Facebook
Debata panelowa. Bezpieczni w Finansach Osobistych czyli Jak ustrzec się spirali zadłużenia
„Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?”
Debata panelowa zorganizowana w dniu 10 marca 2022 r.
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie poświęcona zagadnieniu spirali zadłużenia. Zorganizowali ją uczniowie z Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie w związku z realizacją zadań II edycji Ogólnopolskiego Programu “Złote Szkoły NBP - II edycja”. Moderatorzy panelu dyskusyjnego: Marta Włodarczyk z klasy 3f oraz Aleksy Pstrucha w klasy 1a przywitali przybyłych na spotkanie gości, wśród których znaleźli się: dyrektor biblioteki - pani Anna Siewiorek, kierownik Działu Czytelni i Czasopism, współorganizator debaty z ramienia biblioteki - pani Ewelina Langer, redaktor naczelna tygodnika “Przełom” - pani Grażyna Kaim, Chrzanowska Telewizja Lokalna, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie oraz paneliści: pani Edyta Fiet - dyrektor placówki partnerskiej mFinanse w Oświęcimiu, pani Agnieszka Wątroba - kierownik chrzanowskiego oddziału Alior Bank, pan Andrzej Bieda - dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie (przedstawiciel gospodarstwa domowego), pan Adam Majcherczyk - nauczyciel liceum (przedstawiciel gospodarstwa domowego jednoosobowego).Na początku uczestnicy spotkania obejrzeli fragment “Wyznań zakupoholiczki’, filmu z 2009 roku opowiadającego o dziennikarce ekonomicznej, która popada w kłopoty finansowe z powodu swojego uzależnienia od zakupów. Zaprezentowany materiał stanowił doskonały punkt odniesienia do dyskusji o spirali zadłużenia. Następnie paneliści odpowiadali na pytania przygotowane przez Drużynę Ambasadorów. Swoimi trzyminutowymi wypowiedziami wyjaśnili w przystępny sposób istotę problemu i zainspirowali słuchaczy do zadawania pytań. Odnieśli się do następujących kwestii:
1. Dlaczego ludzie się zadłużają?
2. Czy źródłem trwałego szczęścia może być masowa konsumpcja?
3. Z jakich powodów ludzie wpadają w spiralę zadłużenia?
4. Jakimi zasadami powinniśmy się kierować, by nie wpaść w spiralę zadłużenia?
5. Kiedy brać kredyty, a kiedy ich unikać?
6. Co możemy zrobić w sytuacji, kiedy posiadamy kilka kredytów?
W drugiej części spotkania głos zabrali słuchacze. Zadawali mnóstwo ciekawych pytań związanych z bezpieczeństwem finansów osobistych, w swoich wypowiedziach nawiązywali również do aktualnej sytuacji politycznej na świecie i związanych z nią konsekwencjach dotyczących zgromadzonych na indywidualnych kontach oszczędności (wypłacać czy pozostawić w banku). Nasi niezawodni paneliści nie zawiedli i tym razem, udzielając licealistom i seniorom wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich kwestie.
W końcowej części spotkania przyszedł czas na podsumowanie. Do jakich wniosków doszliśmy? Otóż we współczesnym świecie ludzie chętnie sięgają po coraz to nowe dobra. W social mediach widzimy obraz człowieka majętnego, który z łatwością zdobywa wszystko, o czym tylko zamarzy. Pamiętajmy, że ten obraz niejednokrotnie jest fałszywy - w rzeczywistości tak nie jest. Często poziom naszych oczekiwań jest większy od możliwości finansowych i wtedy pojawia się ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. By do tego nie doszło, powinniśmy realnie oceniać nasze rzeczywiste możliwości finansowe. Jeśli decydujemy się na kredyt, powinniśmy dokładnie przemyśleć, na co potrzebujemy pieniędzy - zatem jasno zdefiniować cel i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy mogli go spłacić i czy pieniądze pożyczone z banku naprawdę są nam potrzebne. W sytuacji, w której posiadamy kilka kredytów, musimy dowiedzieć się, czy możliwe jest wydłużenie okresu spłaty, a może zmiana kredytu np. na kredyt konsolidacyjny? Dzięki zmniejszeniu zobowiązania kredytowego chronimy się przed ryzykiem spirali zadłużenia.
LINK do Debaty panelowej:
http://chtvl.chrzanow.pl/.../nasz-najnowszy-serwis.../ (nasza debata rozpoczyna się w 36 minucie 04 sek. serwisu informacyjnego)
Materiał z relacji dziennikarzy został również udostępniony na kanale YouTube CHTL -
https://www.youtube.com/watch?
v=vJA-AFaBUDY oraz Facebooku CHTL - www.facebook.comchrzanowskaTV (wpis z dnia 12 marca br.), jak również zamieszczony w ogólnym serwisie na kanale informacyjnym Multimedia Polska dla mieszkańców Gminy Chrzanów, Trzebinia, Libiąż. Chrzanowska Telewizja Lokalna "Debata o spirali zadłużenia" https://www.youtube.com/watch?v=vJA-AFaBUDY&t=142s
Zapraszamy na film z Debaty panelowej „Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?” zorganizowanej w dniu 10 marca 2022 r.
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie przez Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie:
Zapraszamy do oglądnięcia fotogalerii: