- Warsztat uczniowski nr 1
- Warsztat Uczniowski nr 2
- Warsztat Uczniowski nr 3
- Warsztat Uczniowski nr 4
- Warsztat Uczniowski nr 5
- Warsztat Uczniowski nr 6
- Warsztat Uczniowski nr 7
- Warsztat Uczniowski nr 8
- Warsztat uczniowski nr 9
- Warsztat uczniowski nr 10 - rozprawa sądowa
- Gazeta „Złoty Baczyn” – Wiosna 2023
- Gazeta Złoty Baczyn - wydanie specjalne
- Warsztaty Uczniowskie - Szkolny Konkurs
- Global Money Week 2023
- Warsztat uczniowski nr 11 - Ekonomiczne Potyczki w Szkole Podstawowej w Luszowicach
- Warsztat uczniowski nr 12 - Gra MEMORY Świat Finansów
- Warsztat uczniowski nr 13 - Lekcja Międzypokoleniowa
- Warsztat uczniowski nr 14 - Global Money Week 2023
- Warsztat uczniowski nr 15 - Spotkanie z panem Marianem Kazieczko ( numizmatykiem)
- Warsztat uczniowski nr 16 - wizyta w Okręgowym Oddziale NBP w Krakowie, Krakowskim Salonie Ekonomicznym
- Warsztat uczniowski nr 17- Płatności gotówkowe i bezgotówkowe - badamy autentyczność pieniędzy dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie w ramach programu “Złote Szkoły NBP – III edycja
- Materiały do przeprowadzenia Warsztatów Uczniowskich
Warsztat uczniowski nr 16 - wizyta w Okręgowym Oddziale NBP w Krakowie, Krakowskim Salonie Ekonomicznym
- 6
Złote Szkoły NBP - III edycja
"Poznajemy Bank Centralny"
Warsztat Uczniowski
23.03.2023 roku odbyła się wycieczka do Krakowskiego Salonu Ekonomicznego. Członkowie Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w zabytkowym gmachu siedziby Oddziału Okręgowego NBP, podczas których nie tylko zgłębili wiedzę na temat historii pieniądza, ale także poznali warsztat numizmatyka.
Pierwsza część zwiedzania skupiała się wokół zagadnień związanych z dziejami pieniądza od narodzin państwa polskiego do czasów współczesnych. W Sali Polskiej uczniów szczególnie zainteresowała multimedialna gra, dzięki której poznali zarobki w XIV w., a następnie dopasowywali ceny do poszczególnych produktów.
W Gabinecie Numizmatycznym podziwiali wyróżniające się monety okolicznościowe i banknoty wyemitowane przez Narodowy Bank Polski w ciągu ostatnich 30 lat. Poznali również wartość poszczególnych monet. Ich uwagę zwróciły przede wszystkim te w kształcie kuli, powstałe z okazji 100. rocznica odzyskania przez Polskę Nieodległości, obecnie wyceniane na ponad 50 tysięcy złotych. Dodatkową atrakcję stanowiła sztabka złota, którą udało się podnieść tylko nielicznym.
Ostatnia, Sala Krakowska pozwoliła uczniom poznać historię działalności Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. Zobaczyli jak zmieniał się budynek oraz pracownicy na przestrzeni lat.
Dzięki udziałowi w kolejnej edycji projektu uczniowie zaskoczyli swoją obszerną wiedzą na temat działalności Banku Centralnego pracowników Krakowskiego Salonu Ekonomicznego. Ta wycieczka stanowi podsumowanie wszystkich działań Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej i koordynatorów, prowadzonych w ramach III edycji programu „Złote Szkoły NBP”.
Drużyna miała również możliwość obejrzenia wystawy „Seria E-71 – czyli projekty i banknoty niewprowadzonej do obiegu serii „Miasta polskie” – historia ujawniona – na którą serdecznie ZAPRASZAMY. Powstanie banknotów E-71 związane było z sytuacją polityczną powstałą po II wojnie światowej. Państwa skupiły się pod wodzą dwóch wiodących mocarstw USA i ZSRR w dwóch przeciwstawnych blokach politycznych i wojskowych. W konsekwencji doprowadziło to do wyścigu zbrojeń i tzw. zimnej wojny. Władze PRL w ramach Układu Warszawskiego przygotowały plany na wypadek konfliktu militarnego z NATO. W te plany zaangażowane był także ówczesny NBP. Jego zadaniem było zabezpieczenie obrotu gotówkowego na wypadek wojny.
Podczas wizyty w Okręgowym Oddziale NBP w Krakowie skorzystaliśmy także z samoobsługowego automatu do zamiany monet. Takie automaty znajdują się tylko w oddziałach NBP. Zamieniają monety od 1 grosza do 5 złotych. Nie trzeba się męczyć z ich sortowaniem, wystarczy wrzucić je na specjalną tackę i poczekać, aż maszyna sama przeliczy ich wartość, a następnie udać się do kasy banku po odbiór pieniędzy.
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II LO w Chrzanowie wraz z opiekunami.
24