• Debata Szkolna

💸📣 Debata Szkolna

➡ W ramach zadań IV edycji programu "Złote Szkoły NBP" pt. "Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna", Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie - zorganizowała debatę plenarną, która nosiła tytuł "Dbajmy o wartość Polskiego Złotego". Debata odbyła się 28 lutego br. o godzinie 10:00 w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.

"Chcieliśmy odstąpić od tych debat tradycyjnych: panelowej, oksfordzkiej, za i przeciw; takie realizowaliśmy przez III edycje, a w IV edycji postanowiliśmy, że będzie to debata swobodna, tzw. plenarna" - mówi: Mirosława Sojka (Koordynator Programu) w wywiadzie z Chrzanowską Telewizją Lokalną.

🎼🎹 Debatę rozpoczęły członkinie drużyny: Emilia Krawczyk i Ines Ryś, które zagrały utwór: Abby "Money, Money, Money".

➡️ Moderatorem debaty był Tymoteusz Woźniak (Lider Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w II LO w Chrzanowie). W debacie wzięli udział zaproszeni prelegenci, prezentujący różne pasje, zainteresowania - pełniący różne funkcje w życiu społecznym na terenie powiatu chrzanowskiego:

Andrzej Uryga  – Starosta Chrzanowski,

Robert Maciaszek – Burmistrz Miasta Chrzanowa,

Mateusz Mosor – Mecenas Chrzanowskiej Izby Gospodarczej w Chrzanowie,

Grzegorz Kulikowski – Kolekcjoner, Numizmatyk,

Wioletta Rozmus – przewodnicząca Rady Rodziców II LO w Chrzanowie,

Jarosław Głogowski – Wiceprezes Fundacji „ENERGETYK” z Trzebini,

Jan Oczkowski – Absolwent II LO w Chrzanowie, student, przedsiębiorca,

Emilia Jaromin – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego II LO w Chrzanowie,

Monika Urban – trener, doradca zawodowy i biznesowy, Mentor i Coach - Małopolskie Centrum Partnerstwa Partners Network,

Joanna Pałubska – prawnik – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalista z zakresu prawa pracy, doradca biznesowy dla przedsiębiorstw w tym przedsiębiorstw społecznych, certyfikowany mediator rodzinny, cywilny i pracowniczy, certyfikowany coach - Małopolskie Centrum Partnerstwa Partners Network,

Bartosz Urban – Trener Komunikacji Interpersonalnej, Ekspert Partnerstwa Lokalnego, Doradca Biznesowy, Akredytowany Coach, Licencjonowany Trener metody Spadochron R. Bolesa, Certyfikowany Mentor Biznesowy - Małopolskie Centrum Partnerstwa Partners Network.

‼️Prelegenci mieli od 5-8 minut czasu na wypowiedź dotyczącą tematu debaty. Każdy z prelegentów nawiązując do wypowiedzi swoich poprzedników wyrażał swoje bardzo ciekawe wypowiedzi dotyczące wartości naszej rodzimej waluty. Padły takie zagadnienia jak: bezpieczeństwo, oszczędzanie, inwestowanie, umiejętne gospodarowanie pieniędzmi – wydatkami i przychodami, wirtualna waluta, rozsądek i racjonalność w wydawaniu pieniędzy, dostrzeżenie wartości pieniądza w formie fizycznej i wirtualnej, oczywiście nie mogło zabraknąć również wypowiedzi dotyczących waluty euro. Przedstawicielki Małopolskiego Centrum Partnerstwa Partners Network przedstawiły uczestnikom debaty piękną, pouczającą bajkę o dwóch przyjaciołach: bogatym i biednym, a także wspomniały o tym, by nie zapomnieć zadbać o wartość naszego pieniądza również podczas zatrudniania.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przygotowała dla prelegentów podziękowania za udział w debacie oraz drobne upominki w postaci banknotów – kolekcjonerskich. 💵💵

Podczas debaty zostały wręczone również dyplomy oraz nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych uczniów szkół podstawowych powiatu chrzanowskiego w kategorii I-III i IV – VIII uczestniczących w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Historia Złotego”. Uczniowie wykonali przepiękne banknoty oraz monety na 100-lecie Złotego. 💸💸

📚📖Na zakończenie debaty Lider Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przedstawił efekt pracy członków Drużyny w ramach zadania Warsztat Uczniowski przepiękną „GAZETĘ EKONOMICZNĄ – wydanie JUBILEUSZOWE – ZŁOTY BACZYN” w wersji papierowej. Prelegenci oraz zwycięzcy konkursu otrzymali bezpłatnie egzemplarz gazety, pozostały nakład został udostępniony za symboliczna „złotówkę” w związku z jej rocznicą i rozszedł się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”. Wydanie gazety było dla nas niezmiernie ważnym wydarzeniem. Wersja elektroniczna nigdy nie oddaje tego co trzymamy w rękach. Ciekawe artykuły, wywiady, rebusy, krzyżówka, quiz i komiks oddały przekaz, jak ważna jest dla nas nasza polska waluta, która przeszła bardzo wiele przez okres 100LAT.

Zdania są podzielone, ale my uważamy, że daje nam ona poczucie bezpieczeństwa, tożsamości i zawsze będzie się nam kojarzyć z jednym z Państw tj. naszą POLSKĄ.

😋 Podczas debaty można było poczęstować się krówką zaprojektowaną na okoliczność programu edukacyjnego „Złote Szkoły NBP”, a Drużyna wraz z opiekunami wystąpiła w zaprojektowanych przez Lidera Drużyny podkoszulkach.

Dziękujemy: Powiatowemu Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie, dziennikarzowi Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej - Panu Kacprowi Szczurkowi, Dyrekcji II LO w Chrzanowie - Panu Andrzejowi Biedzie, zaproszonym prelegentom oraz wszystkim gościom przybyłym na to wydarzenie.

fot. Emil Żera