Fotorelacja z Debaty
Złote Szkoły NBP - III edycja
"Poznajemy Bank Centralny"
Dnia 09 marca br. w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie odbyła się międzypokoleniowa debata w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Złote Szkoły NBP – III edycja: Poznajemy bank centralny”. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Libiążu stworzyli dwie mieszane drużyny, które toczyły uporządkowany spór, mający na celu odniesienie się do prawdziwości postawionej tezy. Problem, poddany pod dyskusję, dotyczył przyjęcia stanowiska wobec pytania: „Kartą czy gotówką – jak płacą Polacy”?
W obecności Marszałka i asystującego mu Sekretarza dwie drużyny polemizowały ze sobą, występując w roli „Propozycji” lub „Opozycji”. Przyjęta rola była efektem losowania. Drużyny w ustalonym czasie (15 minut) przygotowywały się do zaprezentowania swoich argumentów, zgodnych ze wspólnym stanowiskiem.
Zarówno wypowiedzi po stronie „Propozycji”, jak i „Opozycji” były formułowane z zachowaniem etykiety językowej, wzajemnego szacunku i powagi. Każda ze stron prezentowała swoje argumenty rzeczowo i elokwentnie, zwracając uwagę na kulturę słowa. W związku z powyższym, rola Marszałka sprowadzała się do ogłoszenia tezy i udzielania głosu poszczególnym stronom.
Zadaniem „Propozycji” było promowanie tezy, że „warto dokonywać transakcji bezgotówkowych”. Poszczególni mówcy w sposób rzeczowy wygłaszali swoje argumenty. Starali się zwracać w bezpośredni sposób do słuchaczy, modulować głos, tak aby ich wypowiedź była jak najbardziej atrakcyjna. Z kolei „Opozycja” argumentowała za płatnościami gotówkowymi, jednocześnie starała się wskazać błędy w założeniach drużyny przeciwnej. Zarówno „Propozycja” jak i „Opozycja” musiały wykazać się jasnością artykulacji myśli i perswazyjnością argumentów.
Ważną rolę w debacie odegrali tzw. Czwarci Mówcy, których zadaniem było podsumowanie debaty i ostateczne zdefiniowanie stanowiska swojej drużyny. Przypominali oni to, w jaki sposób członkowie drużyny odnieśli się do tezy, co było przedmiotem ich wypowiedzi i do jakich ustaleń doszedł cały zespół. Ich rola była istotna w kontekście przeprowadzonej dyskusji, gdyż mogli oni dokończyć polemikę z argumentami adwersarzy.
Ostatecznie szala zwycięstwa przechyliła się nieznacznie na korzyść „Propozycji”, z tym, że obie drużyny przyznały zgodnie, że tradycyjny pieniądz jest bardzo istotny i absolutnie nie powinien wypaść z obiegu. Należy podkreślić, że obydwie drużyny zasłużyły na pełne uznanie. Rzeczowość ich wypowiedzi, opanowanie emocji i umiejętność prowadzenia dyskusji były na najwyższym poziomie.
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie wraz z opiekunami.
18